A jeni ndjerë ndonjëherë shumë të ndryshme nga njerëzit rreth jush? Kjo është shpesh një ndjenjë normale, pjesë e përvojës sonë shoqërore njerëzore. Por kjo mund të tregojë diçka shumë të veçantë: që ju jeni një person i rrallë dhe që jeni pjesë e një grupi të përzgjedhur njerëzish me personalitetin më të rrallë në botë, INFJ (intuitive Introvert of Feeling...
1. Si ndodh përhapja? Përmes pikëzave që një person i infektuar nxjerr duke marrë frymë, folur, kollitur apo teshtirë. Këto pikëza mund të hyjnë në rrugët ajrore të një personi tjetër, që ndodhet në më pak se një metër e gjysmë distancë. 2. Cilat janë masat që duhen marrë? Qëndroni larg prej personave që kolliten apo teshtijnë; lani duart (që mund të...
Aktiviteti fizik është domosdoshmëri dhe nëse kryhet në mënyrë të rregullt kthehet në mjet të rëndësishëm për përmirësimin e shëndetit në përgjithësi, fizik dhe mendor, si dhe zvogëlon shumë rrezikun për sëmundjet kronike të njerëzve. Personat, të cilët janë më aktivë në jetën e përditshme janë më pak të rrezikuar për t’u prekur nga sëmundje të ndryshme. Aktiviteti fizik është...
Këto janë kohë të vështira për të rritur fëmijët. Me zhvillimin e internetit dhe teknologjisë, fëmijët janë më të ekspozuar ndaj gjërave që u përkasin të rriturve. Mund të luajnë lojëra elektronike me dhunë, të shohin filma ose programe me tema për të rritur, si dhe të ekspozohen ndaj bullizmit. Secila nga këto veprime ka efekte negative në psikologjinë...
Kur gjithçka të ketë kaluar, mbase shumë prej nesh do të kenë riprogramuar lumturinë dhe, në këtë pikë, do të na konsiderojnë budallenj që ankohemi aq shumë për gjithçka. Kur e gjithë kjo të ketë mbaruar, shpresojmë që njerëzimi të ketë mbetur, gjë e cila është një pyetje që ka qenë disi “në hije”. Ne do ta shihemi sërish, do...
Jetët tona varen shumë nga marrëdhëniet tona. Do të ishte shumë e ashpër pa asnjë mik apo familjar, apo jo? Njerëzit janë krijesa sociale, në fund të fundit. Pra, cili është ai përbërësi sekret që ju bën të pëlqeni një person tjetër? Dhe sa i pëlqyeshëm je ti për të tjerët? Epo, në këto rreshta do t’ju prezantojnë me...
Përse tani kemi më shpesh ankth nate se zakonisht? Teresa ka shpjeguar që ëndrrat tona procesojnë përvojat tona të vetëdijshme dhe të pavetëdijshme gjatë një apo dy ditëve të fundit dhe i krahason ato me përvojat e ngjashme nga e kaluara jonë, shkruan Express.co.uk, përcjell Telegrafi.   – Kur ndjenjat tuaja mbushen, gjithmonë do të kthehen t’ju “kafshojnë” në ëndrra – thotë ajo...
Teoritë e konspiracionit mbi koronavirusin janë përhapur aq shumë, sa që tani ato po bëjnë lajm në mediat kombëtare, dhe po provokojnë reagime publike nga ministrat e qeverisë. Më popullore mes tyre, duket të jetë ajo që e lidh pandeminë me përdorimin e teknologjisë celulare 5G. Në fillim të këtij viti, qeveria britanike miratoi kërkesën e kompanisë kineze Huauei,...
Në kohën kur pandemia e koronavirusit është përhapur në të gjithë botën, po ashtu  janë përhapur dhe teoritë e konspiracionit në lidhje me se çfarë e shkaktoi atë. Disa prej tyre fajësojnë teknologjinë e re 5G. Në Angli, Australi dhe Shtetet e Bashkuara, aktivistët besojnë se rrjeti teknologjik 5g fshihet pas pandemisë së koronavirusit. Shumë prej tyre madje besojnë...
Presidenti amerikan, Donald Trump, shpërndau në Twitter një thirrje për shkarkimin e Dr. Anthony Faucit, pasi eksperti më i lartë i vendit për sëmundjet infektive tha se mund të ishin shpëtuar më shumë jetë, nëse vendi do të ishte mbyllur më shpejt gjatë shpërthimit të koronavirusit. Presidenti Trump shpërndau të dielën në Twitter mesazhin e shkruar nga një ish-kandidat republikan...
- Advertisement -

RECENT POSTS

MOST POPULAR ARTICLES

TRENDING NOW