Që nga kohëra të lashta, shumë njerëz kanë dashur të humbin peshë. Kohët e fundit ka pasur shumë debate se cilat ushqime duhet të hani dhe cilat ushtrime duhet të bëni për të hequr kilogramët e tepërt nga trupi. Megjithatë, a e dini se gjumi, mënyra më natyrale dhe e thjeshtë e pushimit, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë?...
Schadenfreude, përvoja e kënaqësisë ndaj fatkeqësisë së të tjerëve, është një emocion shumë i zakonshëm. Mund të duket si shpirtligësi, dhe madje si hakmarrje. Por nëse jeni ndjerë ndonjëherë faj për kënaqësinë që keni përjetuar me veten, kur dikush tjetër ka dështuar nëdiçka, mos jini shumë të ashpër me veten. Schadenfreude, është rezultat i disa proceseve të rrënjosura thellë, të cilat i ka përjetuar truri i njeriut prej miliona vjetësh gjatë zhvillimit të tij. Para...
Ndërgjegjësimi për shëndetin mendor është përhapur ndjeshëm në dekadën e fundit në Shtetet e Bashkuara dhe në të gjithë botën. Grupet e shëndetit publik e kanë bërë të qartë se shëndeti mendor është po aq i rëndësishëm sa shëndeti fizik dhe shoqëria ka përqafuar gjithashtu atë ndryshim të rëndësishëm. Shumica e amerikanëve tani thonë se e vlerësojnë mirëqenien e...
Është një aktivitet ku shumica prej nesh janë ekspertë. I jetojmë ditët me ankth dhe mundim, rrudhat në fytyrë shtohen, ndërsa energjia dhe gëzimi pakësohen. Ndërkohë që shqetësohemi, merremi me gjërat tona para se ato të ndodhin. Dhe në këtë mënyrë shpërdorojmë shumë kohë dhe energji mendore, të cilat mund t’i përdorim për të jetuar një jetë në kërkim...
Përqendrimi dhe pandemia A mendoni se keni vështirësi të përqendroheni, si në punë ashtu edhe në shtëpi? Epo, nuk jeni vetëm. Edhe ata që normalisht nuk e kanë problem të përqëndrohen, kanë zbuluar se pandemia u ka hequr aftësinë për të ruajtur përqendrimin. Studimet (Ariga dhe Lleras, 2011) kanë treguar se pas një periudhe të zgjatur kohe duke punuar në...
Ne të gjithë kemi ditë kur nuk kemi energji, dhe me pak kreativitet, ju mund t’i bëni këto ditë të funksionojnë për ju (edhe nëse duhet të dilni nga shtrati). Është në rregull të lëvizësh pak më ngadalë për sa kohë që vazhdon të lëvizësh. Këtu janë dhjetë gjëra për të bërë në ditët kur nuk keni energji.   1. Vazhdo...
Të gjithë kemi një sens kritik të brendshëm. Disa herë, ky zë i vogël mund të jetë vërtet i dobishëm dhe të na mbajë të motivuar drejt qëllimeve si kur na kujton se ajo që do të hamë nuk është e shëndetshme ose ajo që do të bëjmë mund të mos jetë e mençur. Sidoqoftë, ky zë shpesh mund...
Ndjeshmëria ndaj tingujve që shkaktojnë bezdi   Çfarë është Misofonia Misofonia buron nga fjala greke që do të thotë “urrejtje ndaj tingullit” dhe gjithashtu është referuar duke përdorur termin “sindroma e ndjeshmërisë selektive të ndjeshmërisë”. Sidoqoftë, misofonia nuk është aktualisht një çrregullim i diagnostikueshëm i njohur në Manualin Diagnostikues dhe Statistikor të Çrregullimeve Mendore (DSM-5). Një person me misofoni mund të përjetojë...
Stresi ose ankthi e nxisin njeriun ta shohë ushqimin si ngushëllim. Në shumë raste, ushqimi mund të ketë ndikim qetësues ose ngushëllues, por në raste të tjera ai përkeqëson situatën dhe ju bën të shtoni në peshë. Nëse ushqimi përbën mënyrën tuaj të preferuar për t’u përballur me ankthin ose një situatë stresuese, atëherë duhet të merrni në konsideratë shtatë...
Sa herë nuk mund të flini gjumë, sepse nuk mund të pushonit së shqetësuari për problemet? Sa herë nuk keni qenë në gjendje të përqendroheshit në atë që do të duhej për shkak të mendimit të vazhdueshëm dhe frikës nga ngjarjet negative që mund të ndodhnin së shpejti? Sa kohë kaloni në ditë duke u shqetësuar për diçka? Nevoja e njerëzve që...
- Advertisement -

RECENT POSTS

MOST POPULAR ARTICLES

TRENDING NOW

Error decoding the Instagram API json