HomeArtikujÇrregullimet emocionaleGjërat që duhet t'i bëni në ditët kur nuk keni energji
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Gjërat që duhet t’i bëni në ditët kur nuk keni energji

Ne të gjithë kemi ditë kur nuk kemi energji, dhe me pak kreativitet, ju mund t’i bëni këto ditë të funksionojnë për ju (edhe nëse duhet të dilni nga shtrati). Është në rregull të lëvizësh pak më ngadalë për sa kohë që vazhdon të lëvizësh. Këtu janë dhjetë gjëra për të bërë në ditët kur nuk keni energji.

 

1. Vazhdo të buzëqeshësh. Për sa kohë që ju keni një buzëqeshje në fytyrën tuaj, njerëzit e tjerë nuk do ta dinë kurrë se si po ndiheni. Gjetja e diçkaje për të buzëqeshur do ta bëjë ditën tuaj pak më të ndritshme dhe do t’ju japë diçka për të buzëqeshur.

 

2. Bëni një dush të shpejtë. Edhe nëse ndiheni pak keq, është gjëja më e shëndetshme për të bërë. Ju gjithashtu mund të bëni një banjë të gjatë, por mbani temperaturën e ujit të rehatshme. Niveli juaj i energjisë do të rritet pak, gjë që mund t’ju ​​kalojë pjesën tjetër të ditës.

 

3.Vishni rroba që ju bëjnë të ndiheni mirë. Unë vesh më së shumti rroba sportive, por nëse kam nevojë të shfaqem dhe të dua një nxitje, kostumi i energjisë del nga dollapi. Kjo shkakton mënyrën time profesionale dhe më ndihmon të mbaj mendjen të mprehtë. Avantazhi tjetër i veshjes së një kostumi është se njerëzit ju marrin më seriozisht, kështu që ndonjëherë ju mund të uleni atje dhe të dukeni mirë.

 

4.Ndaloni dhe nuhasni trëndafilat. Gjeni diçka të bukur për të marrë pak frymëzim shtesë. Kjo është arsyeja pse unë punoj kopshtin, kështu që e di që jam në shoqëri të mirë. Ideja është që të lejoni një bukuri të vogël natyrore t’ju frymëzojë.

 

5.Bëni gjërat në pjesë të vogla. Bëni një pushim çdo tridhjetë minuta ose më shumë nëse keni nevojë për të. Nëse e teproni dhe e lodhni veten, mund të duhen ditë për t’u rikuperuar, kështu që respektoni atë që trupi juaj ju thotë dhe përpiquni të bëni pak në të njëjtën kohë.

 

6.Nëse nuk është diçka që duhet të bëni absolutisht, mos e bëni sot. Ky është me të vërtetë një nga ato raste kur shtyrja nuk është një ide e keqe. Nëse mund të presë derisa energjia juaj të kthehet, atëherë lëreni të presë.

 

7.Bëjeni atë pa entuziazëm. Puna në distancë është e dobishme në ditë si këto, dhe nëse mund të punoni nga dhoma juaj e gjumit kur të keni nevojë, kjo është një dhuratë. Jo gjithmonë duhet të jeni drita më e ndritshme në dhomë; ndonjëherë, mjafton vetëm një shkëlqim i zbehtë.

 

8.Pyesni një mik. Nëse nuk mund të mblidhni forcat për të bërë diçka që keni planifikuar me njerëz të tjerë, dhe dikush tjetër mund ta plotësojë, kërkoni nga një mik që të jetë atje për ju. Njerëzit që do të takonit do të respektojnë që keni qenë të sinqertë për gjendjen tuaj fizike dhe emocionale, dhe ata do të jenë mirënjohës që keni gjetur dikë që mund të shkojë në vendin tuaj.

 

9.Shtiruni derisa të arrini në shtëpi. Ndonjëherë ju duhet të vendosni fytyrën tuaj Oscar dhe aktroni në rrugën tuaj gjatë një dite të vështirë. Ne të gjithë e kemi bërë atë, dhe ndonjëherë aktrimi mund të nxjerrë jashtë energjinë negative.

 

10.Mbani mend, nesër me siguri do të ndiheni më mirë. Një lindje tjetër e diellit mund të bëjë ndryshimin, kështu që kur të pushoni, lejoni mundësinë e një dite të re t’ju ngrejë. E di që mund të tingëllojë e kotë, por sapo e bëra, dhe tani ndihem mjaft mirë.

 

Ditët me energji të ulët janë pjesë e jetës. Kur trupi juaj ju thotë se ka nevojë për pushim, sugjerimi im është të dëgjoni. Nuk është kënaqësi kur keni një ditë pushimi, dhe jeni shumë të lodhur për të luajtur në kopsht ose për të marrë kitarën tuaj, por vetëm lëreni atë dhe respektoni atë që trupi juaj po thotë. Një ditë e lehtë sot mund të nënkuptojë një sukses të madh nesër. Provoni disa nga këto dhjetë gjëra për të bërë në ditët kur nuk keni energji, dhe shihni se cilat funksionojnë më mirë për ju.

 

Të fundit