HomeArtikujÇrregullimet emocionaleGjumi që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Gjumi që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Që nga kohëra të lashta, shumë njerëz kanë dashur të humbin peshë. Kohët e fundit ka pasur shumë debate se cilat ushqime duhet të hani dhe cilat ushtrime duhet të bëni për të hequr kilogramët e tepërt nga trupi. Megjithatë, a e dini se gjumi, mënyra më natyrale dhe e thjeshtë e pushimit, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë? Gjumi mund të jetë po aq i rëndësishëm sa ushtrimet dhe ushqimi kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Më poshtë jepen katër ndryshime që mund të bëni për të përmirësuar gjumin dhe për të humbur peshë.

  1. Kufizoni kafeinën

Kafeina mund të qëndrojë në trup për 6 deri në 9 orë pas konsumimit. Kjo mund ta bëjë të vështirë rënien në gjumë për njerëzit e ndjeshëm ndaj kafeinës. Edhe nëse duket se nuk ju pengon të bini në gjumë, prania e mbetjeve të stimuluesit në sistemin tuaj mund të zvogëlojë sasinë e gjumit të thellë.

  1. Mos pini fare alkool
  1. Vëzhgoni orët strikte të kuzhinës

Edhe nëse hani më shumë ushqim gjatë ditës, agjërimi i natës i njohur ndryshe si mbyllja e kuzhinës herët mund t’ju ndihmojë të humbni më shumë peshë. Ngrënia natën vonë mund të prishë gjumin tuaj, duke penguar çlirimin natyral të melatoninës, e cila luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e ciklit tuaj natyror gjumë-zgjim.

  1. Qëndroni larg pajisjeve

Mund të mos e kuptoni arsyen, por rrezatimi i emetuar nga ekranet e celularëve dhe pajisjet e tjera elektronike janë të dëmshme për shëndetin tuaj. Ato kanë një ndikim negativ në higjienën tuaj të gjumit dhe ju pengojnë të pushoni mjaftueshëm. Fikni telefonin dhe pajisjet e tjera elektronike dhe përpiquni t’i shmangni me çdo kusht gjatë natës.

Për më tepër, ngrënia e vakteve të vogla dhe të pasura me lëndë ushqyese mund t’ju ndihmojë të bëni gjumë më të mirë dhe të ndihmoni në humbjen e peshës. Provojini këto këshilla për ta bërë dremitjen tuaj më të gjatë dhe më të qetë.

 

Të fundit