Fakti që sheqeri ka një ndikim të tmerrshëm në organizëm, nuk përbën më lajm. Prania e tij ka lidhje të drejtpërdrejtë me mbipeshën, diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Duke qenë se sheqeri ka një ndikim kaq të fortë në shfaqjen e sëmundjeve të zemrës, natyrshëm lind shqetësimi për ndikimin në shëndetin e trurit. Studimet zbuluan së fundmi se sheqeri i...
Një pyetje që shpesh na mundon është: “Si ta inkurajojmë dikë të ndryshojë?”.   Përgjigja e shkurtër është se njerëzit ndryshojnë vetëm kur të jenë gati. Por kjo çon në një pyetje tjetër: “Kur janë njerëzit të gatshëm të ndryshojnë?”. Përgjigjen e këtyre pyetjeve dhe më shumë se kaq, e jep psikologia Ricky Derisz, teksa flet për “Goalcast”. Ja çfarë thotë ajo: Për...
Me kalimin e viteve, ndikimi i alkoolin në trupin tuaj ndryshon. Ndërsa disa ndryshime dallohen menjëherë, ndryshimet e tjera janë pak më delikate. “Efektet e alkoolit në tru varen nga mosha dhe zakonet e përditshme të konsumit”, thotë Dr. Kristen Willeumier. “Me plakjen, ndryshime specifike strukturore dhe funksionale ndodhin në tru, duke përfshirë hollimin e korteksit cerebral, tkurrjen neuronale etj.”,...
Zemërimi dhe tërbimi janë emocione të forta dhe shpesh mund të jenë shenjë se jeni nën stres të madh, por ka mënyra se si mund të heqim qafe këtë duke kursyer të tjerët. Stresi shoqërohet me ndjenjat e ankthit dhe ato janë më të vështira për t’u shprehur të tjerëve në mënyrën e duhur, tha psikologia Nora Gerardi për shërbime...
Nuk ka lumturi të përhershme, por ka një rrugëtim drejt saj që mund të jetë i bukur nëse ju e doni të tillë.   Mos e lini trishtimin e momentit apo çastet e ankthit t’ju gënjejnë. Kujtoni se çdo gjë kalon, por gjatë procesit provoni të praktikoni këshillat e neurologëve.   Bëjini vetes pyetje kur ndiheni të mërzitur Ndonjëherë ju duket sikur mendja juaj...
A e dini atë ndjenjën neveritëse absolute që ju kap në stomak kur lexoni ose shihni diçka në rrjetet sociale që e dini se nuk është e vërtetë? Grindja me personat e panjohur në internet është njësoj e keqe për ju si edhe përjetimi i hidhërimeve – thotë Rachelle Stone, trajnere për shmangie të hidhërimeve, transmeton Telegrafi. Këto janë pasojat...
Gjithmonë kur flitet për lëndën e psikologjisë, është e pamundur të mos na vijë ndërmend emri më i shquar, psikologu austriak, Sigmund Frojd. Pa dashur ta ekzagjeroj, duket sikur këta emra janë analogë me njëri-tjetrin. Secili studiues apo individ i rëndomtë që lexon literaturën e tij të gjerë, është e vështirë të mos përfitojë nga analizat e tij shumëvjeçare...
Varësia mund të jetë shkatërruese dhe trajtimi mund të jetë i dhimbshëm. Nëse dëshironi që personi juaj i dashur të ketë një shërim të plotë dhe të fillojë të jetojë një jetë më të mirë, është e rëndësishme ta mbështesni atë. Sigurisht, kapërcimi i varësisë është kryesisht një udhëtim individual; nuk mund ta detyroni dikë të bëjë punën e nevojshme...
Migrena nuk vjen gjithmonë me dhimbje koke. Kështu që, gratë me migrenë “të heshtur”, të shënuara nga shqetësime vizuale, lodhje dhe simptoma të tjera të migrenës, mund të vuajnë për vite me radhë para se të diagnostikohen dhe trajtohen, thotë John Rothrock, profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit George Washington. Në fakt, vetëm gjysma e të sëmurëve...
A jeni ndier ndonjëherë nervoz për ndonjë problem të caktuar dhe nuk keni mundur të veproni? Fjalët spo ju dalin nga goja? Ndiheni i paralizuar? A jeni ndier ndonjëherë sikur nuk po mundeni të tejkaloni një situatë të caktuar në jetën tuaj? Sikur të ishit zënë në një kurthë dhe nuk mund të shihni asnjë rrugdalje? Me shumë gjasa...
- Advertisement -

RECENT POSTS

MOST POPULAR ARTICLES

TRENDING NOW