HomeArtikujAnkthiNdihesh trishtuar, ja çfarë të bësh ...
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Ndihesh trishtuar, ja çfarë të bësh …

Trishtimi ju pengon të jetoni mirë. Ju sigurisht keni të gjithë të drejtën të ndiheni të demoralizuar, por një gjendje e përhershme e vuajtjes nuk është e dobishme. Në fakt, e vërteta është se ju jeni të destinuar të bëni gjëra të mëdha për veten dhe për botën. Eshtë më lehtë të heqësh dorë dhe të qëndrosh në shtrat, se sa të ecësh përpara në një gjendje mbijetese, por tani ke një dhuratë të shkëlqyer në duar. Eshtë dhurata e jetës. Mos e nënvlerësoni atë. Çdo ditë keni mundësinë për të gjetur lumturinë. Lexoni këtë artikull për të filluar të ndjeheni më mirë për veten dhe jetën tuaj.

Riktheni qetësinë në jetën tuaj

Përqendrohuni te aspektet pozitive. Kur jeta ju sjell sfidë pas sfide, asgjë nuk duket se shkon si duhet. Sidoqoftë, njerëzit shpesh priren të përgjithësojnë shumë sepse e shikojnë botën me filtrin e paragjykimit dhe pesimizmit. E vërteta është, jeta juaj ka ende shumë gjëra pozitive. Nëse keni një çati mbi kokë dhe ushqim në tryezën tuaj, ju jeni më mirë se shumica e njerëzve të tjerë.

Nëse keni miq dhe familje që ju duan, duhet të jeni mirënjohës.

Nëse keni një punë dhe fitoni një pagë që ju ndihmon të paguani faturat, duhet të jeni mirënjohës, edhe nëse nuk është profesioni juaj i ëndrrave.

Renditni gjithçka që shkon si duhet. Ju mund të shkruani gjithçka që ju shkon në mendje dhe që ju duket e përshtatshme për këtë listë. Nëse e keni të vështirë të identifikoni pozitivet në jetën tuaj, filloni duke praktikuar mirënjohjen, madje edhe për gjërat e vogla, dhe bëni një listë.

Puna

Ushqimi

Çatia mbi kokë

Rroba.

Njerëz që të duan

Makina

Shëndeti

Bëni një ditar për gjërat e mira në jetë. Mbajtja e një ditari ka një efekt pozitiv në mirëqenien psikofizike tonën. Kur shkruani të gjitha gjërat e mira që ju ndodhin, do të prireni të mbani mend shumë më tepër prej tyre. Duke filluar të mblidhni të gjitha këto mendime pozitive, ju mund të filloni të ndiheni më mirë, sepse do të mbani mend se në thelb jo gjithçka shkon keq. Më mirë shkruani disa rreshta çdo ditë. Në këtë mënyrë, në të ardhmen do të jeni në gjendje të shfletoni faqet e ditarit dhe të mbani mend të gjitha të mirat që ju kanë ndodhur. Bëni një ditar për gjërat për të cilat ndiheni krenarë, në mënyrë që ta lexoni kur jeni të trishtuar. Nëse dëshironi të flisni edhe për kohëra të këqija, mbani një ditar të veçantë për ditët e këqija. Nuk mund të keni ndonjë ide? Provoni këto tema: çfarë ju pëlqen tek vetja, çfarë nevojash keni tani, për çfarë jeni mirënjohës çdo ditë, pse miqtë tuaj ju duan.

Kërkoni ndihmë nga një mik apo mike

Miqtë janë pranë jush edhe në kohërat kur jeta bëhet e vështirë. Ato ju ndihmojnë të mbani mend pse jeni një person i shkëlqyer. Mos harroni se një mik i vërtetë duhet të mendojë se jeni i veçantë. Për të mësuar se si të përqendroheni në anët pozitive, kërkoni që t’ju ndihmojë të dalloni ato. Pasi t’i gjeni, mund të përdorni metodat e tjera të sugjeruara më sipër, të tilla si përpilimi i listave ose shkrimi në ditar.

Ftojeni një mik për të drekuar me ju dhe flisni me të për gjërat që ju shqetësojnë. Ftojeni në shtëpinë tuaj për të bërë një bisedë në divan. Telefonojeni për t’ju ndihmuar të kujtoheni se jeta juaj është më e mirë nga sa mendoni.

Bëni ato gjëra që ju bëjën të lumtur

Kur ndiheni të rënë moralisht, ju ndoshta nuk keni dëshirë të lëvizni as gishtin, por të bësh diçka është shumë efektive për t’u përmirësuar.

Kaloni kohë me miqtë tuaj.

Bëni një banjë.

Pini një filxhan çokollatë. Një pije e nxehtë dhe e shijshme mund t’ju japë komoditetin që ju nevojitet në kohë të vështira. Pasi të relaksoheni, do të ndiheni pak më mirë.

Përkëdhelni një kafshë për disa minuta. Sipas studimeve, kjo është shumë e dobishme për shëndetin. Lufton stresin, dhe ul tensionin e gjakut.

Kënaquni me një argëtim që ju pëlqen. Ndoshta nuk ju pëlqen sepse ndiheni të rënë moralisht. Por nëse e detyroni veten të filloni, humori juaj mund të ndryshojë në mënyrë dramatike. Nuk është rastësi që keni zgjedhur këtë hobi: kjo ju bën të ndiheni mirë. Përfitoni prej tij në kohë të vështira.

Gjeni një hobi të ri. Nëse nuk jeni të interesuar për argëtimet tuaja të kaluara, është koha të gjeni një tjetër.

Merrni kontrollin e situatës

Mundohuni të kuptoni se çfarë mund të kontrolloni. Merrni disa minuta për të menduar për situatën tuaj dhe çfarë mund të bëni. Mos harroni se nuk është gjithmonë e mundur të kontrolloni shkaktarët kryesorë të stresit, por është e mundur të kontrolloni ato më të voglat, të cilat e përkeqësojnë një problem. Kjo duhet të ndihmojë në lehtësimin e stresit.

Ju mund të mos jeni në gjendje të vendosni se ku do të lëvizni, por mund të kontrolloni se çfarë mund të bëni në këtë vend të ri.

Ju mund të mos jeni në gjendje të humbni peshë, por mund të ushqeheni mirë dhe të ushtroheni më shpesh për një shëndet më të mirë.

Ju nuk mund të jeni në gjendje të ktheheni së bashku me një person, por mund të shikoni fotot tuaja ose të lexoni letra të vjetra.

Hidhuni në veprim

Kur një person kalon një krizë, ata mund të ndihen të paralizuar. Nuk e dinë se çfarë të thonë ose të bëjnë, sepse ankthi i pushton. Nëse e dalloni veten në këtë përshkrim, mos harroni se një reagim i tillë vetëm do t’ju bëjë të ndiheni më keq. Ju mund të filloni të ndiheni më mirë duke përveshur mëngët. Duhet të keni një plan për të përcaktuar se çfarë do të bëni në mënyrë që ndërhyrja juaj të ketë më shumë gjasa të jetë efektive.

Ju mund të mos jeni në gjendje të vendosni se ku do të lëvizni, por mund ta shfrytëzoni në maksimum këtë përvojë duke u regjistruar në një kurs për të bërë miq të rinj.

Ndryshoni perceptimin për të ndryshuar situatën

Kjo do të thotë që ju mund të keni më shumë kontroll mbi jetën tuaj. Ju mund ta bëni këtë duke e parë situatën tuaj me sy të ndryshëm. Më mirë ta shikoni pozitivisht, duke lënë mënjanë gjithë negativitetin.

Ju mund të mos jeni në gjendje të blini një makinë të re tani, por tashmë keni një makinë plotësisht funksionale që ju shtyn të punoni çdo mëngjes.

Ndoshta jeni ndarë me partnerin tuaj, por kjo gjithashtu do të thotë që nuk keni më nevojë të duroni grindje të vazhdueshme.

Tani mund të mos jeni në gjendje të shihni fëmijët tuaj, por në të ardhmen do ta keni mundësinë.

Pranojeni mësimin që jeta po përpiqet t’ju japë

Të gjitha përvojat mund t’ju mësojnë diçka. Ju duhet të ndaleni pak, dhe të shihni pamjen e plotë për të përfituar nga këto mësime. Kur e dini se çfarë duhet të mësoni nga një situatë, do të ndiheni shumë më të qetë dhe më të kontrolluar, sepse do të keni më shumë vetëdije.

Ushtrohuni më shumë

Lëshon endorfinë, kështu që mund t’ju ​​bëjë të ndiheni mirë. Ushtrimi është edhe më efektiv kur rrit rrahjet e zemrës, gjë që ndihmon qarkullimin e gjakut. Ju mund ta bëni këtë në mënyrat e mëposhtme:

Shkoni për një vrapim të shpejtë ose vraponi përjashtë. Një ushtrim si ky ju jep dy përfitime. Kjo do të përshpejtojë rrahjet e zemrës suaj dhe do t’ju lejojë të plotësoni vitaminën D, e cila mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore. Stërvituni në shtëpi. Aktiviteti aerobik është i shkëlqyeshëm për ngritjen e rrahjeve të zemrës suaj, por ngritja e peshave ndihmon metabolizmin. Ky përfitim gjithashtu do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë me veten dhe jetën tuaj. Regjistrohuni për një kurs. Ju lejon të mësoni lëvizje që do t’ju ndihmojnë ta bëni trupin tuaj më të fortë dhe më fleksibël.

Bëni më shumë shëtitje

Ato mund t’ju bëjnë të çliroheni pas një dite të keqe, duke ju lejuar të zhvilloni një këndvështrim tjetër. Ftoni një mik që t’ju shoqërojë. Mund t’ju ​​bëjë mirë të flisni me dikë gjatë ecjes. Vëzhgoni bukurinë e natyrës. Kjo mund t’ju ndihmojë të vlerësoni botën më shumë dhe të përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore. Parkoni më larg se zakonisht kështu që duhet të ecni më shumë.

Matni sa hapa bëni çdo ditë. Ju mund t’i vendosni vetes qëllime dhe të përpiqeni t’i arrini ato.

 

Të fundit