HomeFokusSi të qëndroni të motivuar kur jeni duke punuar nga shtëpia
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Si të qëndroni të motivuar kur jeni duke punuar nga shtëpia

Shumica e njerëzve e konsiderojnë sfiduese punën nga shtëpia veçanërisht në fillim te nisjes. Ndonjëherë, pizhamet dhe një vend i rehatshëm në divan thjesht nuk ofrojnë të njëjtin lloj motivimi që merrni nga një kostumi ne një karrige zyre. Pavarësisht nëse jeni në shtëpi vetëm dhe shtëpia është shumë e qetë, ose jeni në shtëpi me familjen dhe fëmijët janë jashtë kontrollit, mund të shihni se është e vështirë të qëndrosh në detyrë, të bësh punën tënde dhe të ndihesh produktiv. Për fat të mirë, strategjitë e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar kur punoni nga shtëpia.

  1. Krijoni një Program: Pa një ditë pune të strukturuar, koha mund të largohet nga ju. Ju mund të zbuloni se filloni të zhvendosni ditët tuaja të punës më vonë dhe më vonë ndërsa pini një filxhan kafe shtesë. Pastaj, orët tuaja të punës shtrihen më vonë në mbrëmje, gjë që ju bën të qëndroni zgjuar edhe natën më vonë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të keni një orar të qartë. Vendosni një kohë për të filluar dhe përfunduar punën. Mundohuni t’i përmbaheni sa më shumë që të mundeni.
  2. Krijoni një Hapësirë të Dedikuar të Punëve: Ju mund të tundoheni për të punuar në shtrat. Mbi të gjitha, ka të ngjarë të jetë hapësira më e rehatshme në shtëpi. Por kur e lidhni shtratin tuaj me punën, kjo mund të ndërhyjë në gjumin tuaj. Dhe problemet me gjumin do të ndikojnë në performancën tuaj të nesërmen. Pra, edhe pse shtrati juaj mund të ndihet si një vend i rehatshëm, krijoni një hapësirë pune diku tjetër. Tavolina e kuzhinës ose një tavolinë në cep të dhomës së ndenjes mund të jenë alternativa më të mira për dhomën tuaj të gjumit.
  3. Puna në pjese të vogla të kohës: Bllokimi i sasive të vogla të kohës dhe planifikimi i asaj që do të bëni gjatë këtij afati mund t’i bëjë detyrat e mëdha të ndjehen më të menaxhueshme. Caktimi i kohës suaj gjithashtu do t’ju bëjë më të përgjegjshëm. Do të keni më pak të ngjarë të humbni në mediat sociale kur e dini se keni vetëm 15 minuta kohë për të kryer një detyrë. Dhe do të keni më pak të ngjarë të zvarritni kur t’i jepni vetes një afat të ngushtë.
  4. Kufizoni shpërqendrimet dhe ndërprerjet tuaja: Ju mund të zbuloni se përpiqeni të riktheheni në detyrë sa herë që ndërpriteni. Ju mund të qëndroni të motivuar duke kufizuar shpërqendrimet dhe ndërprerjet që përjetoni. Kjo mund të nënkuptojë heshtjen e njoftimeve të telefonit tuaj dhe kontrollimin e postës elektronike vetëm një herë në orë. Ose vendoseni telefonin tuaj në “Mos shqetëso” derisa të përfundoni një detyrë specifike
  5. Praktikoni “Rregullën 10-Minutëshe: Mund të jetë e vështirë të bindni veten të filloni të punoni në një detyrë që me të vërtetë nuk doni ta bëni. Një nga mënyrat më të mira për të lëvizur në diçka që nuk doni të bëni është duke përdorur “rregullin 10-minutësh”. Thuaji vetes që duhet të punosh vetëm për diçka për 10 minuta. Pastaj, pas shënimit prej 10 minutash, mund të bëni një pushim nëse dëshironi. Më shumë herë sesa jo, me siguri do të zbuloni se në shenjën 10-minutëshe do të zgjidhni të vazhdoni. Zakonisht, fillimi është pjesa më e vështirë. Por pasi ta bëni, është e lehtë të mbash vrullin.
  6. Shpërbloni veten: Ju mund të motivoheni se ju punoni më mirë kur e dini se ju pret një shpërblim i vogël. Për shembull, tregojini vetes që mund të shikoni shfaqjen tuaj të preferuar nëse e kryeni punën deri në orën 6 pasdite. Ose thoni vetes se mund të pini një filxhan çajin tuaj të preferuar sapo të mbaroni këtë raport. Një stimul i vogël shpesh mund të ndihmojë shumë që t’ju ndihmojë të bëni punën në mënyrë efikase. Dhe do t’ju ndihmojë të shihni se çfarë jeni të aftë të arrini.
  7. Sfidoni veten: Ndonjëherë, një sfidë e vogël mund të ndihmojë që edhe ju të lëvizni. Për shembull, mund të përpiqeni të shkruani një sasi të caktuar fjalësh në 30 minuta. Sapo të shihni sa fjalë shkruani në 30 minuta, mund të përpiqeni ta mposhtni atë gjatë kohës së ardhshme 30-minutëshe. Ju gjithashtu mund të bëni disa zbulime për veten tuaj. Ndoshta shkruani më shpejt kur jeni ulur në tryezën e kuzhinës, ose ndoshta keni fokus më të mirë menjëherë pas drekës. Mësoni këto gjëra për veten tuaj mund të ju ndihmojë të vendosni ditën tuaj për sukses.
  8. Praktikoni vetë-kujdes të mire: Ju kurrë nuk do të jeni në të mirën tuaj nëse jeni të rraskapitur dhe përdorni vetëm kafeinë dhe sheqer. Ju duhet një dietë e shëndetshme, shumë pushim dhe strategji të mira të kujdesit për veten për të arritur në kulmin tuaj. Por përmbushja e nevojave tuaja fizike, sociale dhe emocionale tani do të jetë pak më sfiduese se zakonisht. Ndërsa niveli i stresit rritet, kujdesi për veten duhet të rritet përkrah tij.
  9. Eksperimentoni me strategji të ndryshme: Ka shumë këshilla në internet se si të punoni mirë nga shtëpia. Por të gjithë janë ndryshe. Dhe ajo që funksionon për një person mund të mos funksionojë mirë për një tjetër. Pra, është e rëndësishme të eksperimentoni me strategji të ndryshme për të zbuluar se çfarë funksionon mirë për ju. Mund të gjeni që ndiheni më të motivuar në mbrëmje, ose mund të keni më shumë energji pas një stërvitje në mëngjes.
  10. Praktikoni rregullimin e emocioneve tuaja: Hulumtimet tregojnë se ne priremi të shtyjmë detyrat që zgjojnë emocione të pakëndshme. Nëse jeni të shqetësuar për një takim mjekësor, mund të mos jeni të motivuar të telefononi mjekun. Në këto raste, mungesa e motivimit buron nga dëshira juaj për të shmangur shqetësimin. Dhe kur jeni duke punuar nga shtëpia, ka gjithmonë shumë mundësi për t’u angazhuar në diçka më argëtuese sesa puna që supozohet të bëni. Prandaj, merrni parasysh se çfarë emocioni (et) po përpiqeni të shmangni ndjenjën. Pranimi i emocionit mund ta bëjë atë të ndihet më pak i frikshëm.

Të fundit