HomeArtikujPsikologjia pozitiveStimuluesi që kuron depresionin e rëndë
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Stimuluesi që kuron depresionin e rëndë

Shpesh Sara nuk mund të ndalonte së qari, ajo nuk mund të mendonte asgjë, përveç një mënyre për t’i dhënë fund jetës së saj. Depresioni i saj kishte arritur nivele aq akute sa e detyroi atë të linte punën dhe shtëpinë: ishte më e sigurt për mjekët që ajo të kthehej  për të jetuar me prindërit e saj, duke pasur parasysh mendimet e vazhdueshme vetëvrasëse. 20 barna të ndryshme, stimulim magnetik transkranial, terapi elektrokonvulsive – ajo i kishte provuar të gjitha, por simptomat vazhduan. Sara u bë pjesëmarrësja e parë në një studim të terapisë eksperimentale. Ajo tani është 38 vjeç dhe depresioni i saj është nën kontroll: ajo është kthyer në shtëpinë e saj dhe ka filluar të studiojë përsëri.

“Brenda pak javësh, mendimet për vetëvrasje thjesht janë zhdukur,” tha ajo, e cila kërkoi të identifikohej vetëm me emrin e saj për të mbrojtur privatësinë. Hulumtuesit në Universitetin e Kalifornisë transplantuan në trurin e Sarës në mënyrë kirurgjike një pajisje të pajisur me bateri të madhësisë së kutisë së shkrepëseve – një “stimulues kardiak i trurit”, siç e quanin ata – i kalibruar për të zbuluar modelin e aktivitetit nervor që ndodh kur bie në depresion. Pajisja jep impulse stimuluese elektrike për të shmangur depresionin. Studiuesit raportojnë një rënie të dukshme të depresionit tek gratë, e para që u trajtua me teknikën e personalizuar të Stimulimit të Thellë të Trurit. Tani priten më shumë kërkime për të pohuar se është gjithashtu një metodë funksionale për pacientët e tjerë me depresion.

Stimulimi i thellë i trurit përdoret për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit dhe shumë çrregullime të tjera, por ka pasur rezultate kontradiktore në depresion, midis atyre që theksuan përfitimet e tij dhe atyre që dyshuan për një efekt placebo. Studimet e kaluara, nuk i përshtaten kurrë pacientit të përfshirë. “Depresioni i një personi mund të jetë shumë i ndryshëm nga ai i një tjetri”, tha Dr. Katherine Scangos, një nga autoret e raportit mbi rastin, të botuar të hënën në revistën Nature Medicine. Për të identifikuar modelin specifik të aktivitetit të trurit të lidhur me depresionin e Sarës, studiuesit kryen një eksplorim intensiv 10-ditor të trurit të saj, duke vendosur elektroda mbi të dhe duke e stimuluar atë me nxitje: cili ishte momenti kur qeshët më shumë në jetën tuaj dhe cili ishte momenti më i trishtuar.

Falë rezultateve të kësaj faze paraprake, ata vendosën se ku të fusnin pajisjen, të vendosur në hemisferën e djathtë të lidhur me elektroda në dy rajone: striatumi ventral – i përfshirë në emocione, motivim dhe shpërblim, ku stimulimi “eliminonte vazhdimisht ndjenjat e depresionit ” dhe tjetra amigdala. Pajisja lëshon një shpërthim 6 sekondash kur njeh modelin tuaj të aktivitetit të trurit të lidhur me depresionin. Gjatë studimit eksperimental, pajisja u fik dhe u ndez pa e ditur Sara, për të vëzhguar reagimet e saj. Ajo pati një përkeqësim të qartë.

Nuk është shërim. Sara vazhdon të shërojë veten edhe me barna psikotrope, stimulimi eliminon simptomën kur e identifikon, por nuk i pengon këto të shfaqen. Rreth 30% e njerëzve me depresion ose nuk i përgjigjen trajtimeve standarde ose i gjejnë efektet anësore të patolerueshme. Stimulimi i thellë i trurit nuk është i përshtatshëm për të gjithë: kushton dhjetëra mijëra dollarë dhe operacioni i trurit për të implantuar pajisjen mbart rreziqe, të tilla si infeksioni. Por përvoja e Sarës është akoma inkurajuese nëse përpjekjet e tjera funksionojnë, pasi ato mund të ndihmojnë një numër të konsiderueshëm njerëzish.

 

Previous article
Next article

Të fundit