HomeArtikujPsikologjia pozitiveUshqimet që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Ushqimet që zëvendësojnë kafenë dhe na japin shumë energji

Sipas të dhënave të mbledhura çdo vit nga ANSA, italianët janë të varur nga kafeja. Rreth 97% e konsumojnë atë në mënyrë të kujdesshme. Mesatarisht, çdo italian pi katër filxhanë në ditë, që do të thotë më shumë se pesë kilogramë në vit për person. Por a jemi kaq të sigurt se e gjithë kjo kafe është e mirë për ne?

Gjithnjë e më shumë konsumues të kafesë ankohen për të gjitha llojet e problemeve, kryesisht të shkaktuara nga marrja e tepërt e kafeinës. Problemet që lidhen me abuzimin e kafesë mund të jenë të shumta. Ato variojnë nga migrena te tensioni i muskujve, nga të përzierat deri tek takikardia, nga ankthi te pagjumësia. Me pak fjalë, teprimi i kafesë mund të ketë pasoja serioze në trupin tonë.

Nëse nuk mund të heqim dorë nga një dozë e përditshme energjie, ne lehtë mund ta zëvendësojmë kafenë me ushqime alternative po aq energjike, të rekomanduara nga dietologët. Le të shohim se cilat janë ato.

Alternativa e parë e shëndetshme janë frutat me një konsum të lartë të karbohidrateve që përvetësohen shpejt. Sheqeri i pranishëm në këto fruta ka të njëjtin efekt si kafeja, duke aktivizuar të gjitha funksionet e trurit. Një shembull i shkëlqyeshëm është molla. Çdo mollë përmban afërsisht 13 gram sheqer, e cila është e njëjta sasi që gjendet në një ekspres.

Alternativa e dytë e shkëlqyer janë arrat. Ky frut i thatë është i pasur me biotinë, një ilaç i vërtetë për deficitet e energjisë dhe në të njëjtën kohë, efektiv në uljen e kolesterolit në gjak. Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes nga marrja e lartë e kalorive: për këtë arsye, mos hani kurrë më shumë se 4 ose 6 në ditë.

Alternativa e tretë është çokollata e zezë. Kakaoja tërheq vëmendjen dhe mpreh përqendrimin. Theobromina çliron gradualisht energji, pa rrezikun e rritjes së rrahjeve të zemrës.

Këshilla të tjera të dobishme për shmangien e kafesë

Mollë, arra dhe çokollatë e zezë. Këto 3 ushqime të shëndetshme që janë miq të dietës mesdhetare zëvendësojnë kafenë dhe na japin akoma më shumë energji nga mëngjesi në mbrëmje. Por ato nuk janë alternativat e vetme. Për të mbajtur vëmendjen dhe për tu ndjerë jetik gjatë gjithë ditës, këshilla e përgjithshme është të ndiqni një dietë të pasur me ushqime proteinike dhe të pini shumë ujë. Proteinat lëshojnë energji vazhdimisht dhe ngadalë, ndërsa hidratimi i duhur ndihmon në kryerjen e funksioneve të trupit.

Të fundit