HomeArtikujKompleksetDashuria e njëanshme ka disa përfitime që mund t’ju sjellë!
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Dashuria e njëanshme ka disa përfitime që mund t’ju sjellë!

Kur dashuria nuk është e ndërsjellë, dhimbja mund të jetë shumë e madhe. Sidoqoftë, ajo që është e rëndësishme të mbani mend është se kjo lloj dashurie nuk është aq e fortë sa dashuria që do të jeni në gjendje të ndjeni kur të takoni dikë që do t’ju dojë si ju ata.

 

Mund të ndryshojë mënyrën se si e shihni refuzimin.

Nëse dikush ju refuzon, mund ta konsideroni veten si një dështim. Sigurisht që është një përvojë e pakëndshme kur dikush që e doni nuk ju do. Por nuk ka pse të jetë diçka për të cilën të viheni në siklet dhe nuk do të thotë që nuk jeni mjaftueshëm të mirë ose jeni të padenjë për dashurinë. Ju mund të zgjidhni ta interpretoni këtë refuzim ndryshe dhe të mësoni diçka prej tij pa u ndjerë keq për të.

 

Mund t’ju ​​ndihmojë të kuptoni se çfarë ju nevojitet në një marrëdhënie.

Kur jeni i dashuruar me dikë, por nuk mund të jeni me të në jetën reale, ju mund të krijoni fantazi për ta. Dhe kjo mund të jetë e dobishme, sepse në atë mënyrë ju mund të mësoni se çfarë ju nevojitet dhe çfarë ju bën të lumtur. Ju mund të mësoni më shumë për veten tuaj dhe mund t’ju ndihmojë të gjeni partnerin e duhur në të ardhmen.

 

Mund të jetë diçka terapeutike.

Krijimi i fantazive gjithashtu mund t’ju ndihmojë të relaksoheni nga stresi që hasni në jetën reale. Vizualizimi i diçkaje që ju bën të ndiheni mirë mund të bëjë që të ndiheni mirë fizikisht. Për trupin tuaj, gjithashtu nuk ka asnjë ndryshim midis dashurisë reale dhe asaj të imagjinuar. Pra, kur krijoni skenarë të rremë në kokën tuaj me personin me të cilin jeni dashuruar, dopamina do të lirohet.

 

Ju mund të mësoni se çfarë ju bën të lumtur.

Dashuria e njëanshme është e dhimbshme, kështu që do të duhet të bëni gjëra që ju pëlqejnë për t’ju ndihmuar të trajtoni dhimbjen. Pavarësisht nëse është një hobi, apo kaloni kohë me miqtë tuaj, përvoja shëruese mund t’ju tregojë se cilat gjëra apo njerëz kanë vërtet rëndësi dhe sjellin gëzim në jetën tuaj.

 

Kjo mund t’ju ndihmojë të përmirësoni veten.

Në fillim, ju mund të dëshironi të ndryshoni diçka tek vetja për t’u bërë më tërheqës për personin me të cilin jeni dashuruar. Por mund të përfundoni duke e bërë këtë vetëm për veten, dhe të bëheni më të mirë në disa aspekte me të cilat nuk ishit të kënaqur në të kaluarën.

 

Ju mund të mësoni se si të jeni të lumtur vetë.

Në fillim, mund të jetë e vështirë të mos jesh me personin që do. Por me kohën, ju mund ta kuptoni se çelësi i lumturisë suaj qëndron brenda jush dhe se nuk keni nevojë për një person tjetër që ta ndiejë atë lumturi. Vetëm ju jeni të mjaftueshëm për tu ndjerë të plotë dhe për të mbushur jetën tuaj me emocione pozitive.

 

Ju mund të jeni më të kujdesshëm në marrëdhënie.

Pasi të refuzoheni, mund të jetë e vështirë të filloni një marrëdhënie të re ose të gjeni dikë që mund t’i besoni. Por kjo mund të jetë një gjë e mirë. Mund t’ju ​​japë më shumë kohë për të njohur dikë më mirë dhe për të vendosur nëse është i përshtatshëm për ju.

 

Bëhesh vetëmohues.

Dashuria e njëanshme do të thotë që ju e doni dikë pa kushte, pa kërkuar asgjë në këmbim. Dhe gjithashtu dëshironi që personi që doni të jetë i lumtur, edhe nëse kjo do të thotë që nuk je ti personi që ka dashur në jetë.

 

Mund t’ju ​​bëjë më të ashpër.

Jeta përbëhet nga shumë gjëra që mund të mos ju pëlqejnë ose që nuk shkojnë gjithmonë siç dëshironi. Dashuria e njëanshme është një nga ato gjëra, por ju mund të dilni nga kjo situatë më e fortë. Kjo mund t’ju mësojë se si të merreni me refuzimin, dhe jo vetëm në marrëdhëniet romantike. Ju gjithashtu mund të mësoni se si të mos hiqni dorë nga vetja dhe të vazhdoni në kohë të vështira.

 

Provon se mund të duash përsëri.

Mund të ndihet sikur e doni atë person aq shumë sa kurrë nuk do të jeni në gjendje t’i kapërceni ndjenjat dhe se do të jeni vetëm tërë jetën tuaj. Por kjo nuk është e vërtetë. Nëse e doni dikë që nuk ju do, imagjinoni sa shumë dashuri do të jeni në gjendje t’i dhuroni personit që do t’ju dojë.

Të fundit