HomeArtikujDepresioniDisa lloje të depresionit
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Disa lloje të depresionit

Nën-tipe të ndryshëm të depresionit do t’i përgjigjen në mënyra të ndryshme trajtimit – duke sugjeruar që një qasje e njëjtë për të gjithë shëndetin mendor mund të jetë kundër produktive.

Ekspertët në Universitetin e Sheffield analizuan të dhënat nga 8,000 pacientë në NHS të cilët po merrnin terapi njohëse të sjelljes (CBT).

Gjetjet e tyre, të botuara në Depression & Anxiety tregojnë se ekzistojnë pesë lloje të depresionit.

 

Pesë llojet janë: i butë, i rëndë, njohës-afektiv, somatik dhe tipik.

Përmes analizave të mëtejshme, ekspertët zbuluan se lloje të ndryshme i përgjigjeshin ndryshe trajtimit. Ata me tipin afektiv njohës kishin më shumë të ngjarë të shfaqeshin në seanca dhe progres në krahasim me llojet somatike.

 

Njerëzit që vuajnë me nën-tipin tipik kishin më shumë të ngjarë të braktisnin trajtimin sesa ata me nën-tipe njohëse-afektive dhe somatike.

Autorja kryesor e punimit, Dr Melanie Simmonds-Buckley tha: “Duke pasur parasysh se sa i ndryshëm mund të jetë depresioni nga një person te tjetri, një trajtim që funksionon për një person mund të mos funksionojë aq mirë për një tjetër. Gjetjet tona kanë ndihmuar në identifikimin se si profilet e simptomave mund të grupohen në nën-tipe të përsëritshme të depresionit, duke treguar se jo të gjithë pacientët i përgjigjen trajtimit në të njëjtën mënyrë”.

 

“Tani duam të kuptojmë se cilat trajtime të tjera në dispozicion funksionojnë më mirë për pacientët me secilin nën-tip depresioni për t’i ndihmuar ata të kenë trajtimin më të përshtatshëm”, përfundoi ajo.

 

 

Dallimi mes ankthit social dhe ndrojtjes!

Ndoshta keni pritur gjithë karantinën dhe pandeminë për të krijuar marrëdhënie të vërteta sociale – përqafime, biseda pa maska etj. Megjithatë tani që ky moment ndoshta s’është dhe aq larg ndiheni pak në panik

Mund ta pyesni veten: A kam ankth social apo jam thjesht i ndrojtur pas një viti me ndërveprim të kufizuar njerëzor?

“Ndrojtja dhe të qenit introvert janë tipare të përsonalitetit”, thotë Aimee Daramus, psikologe klinike e licensuar.

“Njerëzit e ndrojtur kanë mendime të ngjashme me dikë me ankth social, por ata shpesh e pranojnë veten ashtu siç janë. Introvertët janë njerëz që lodhen duke u socializuar dhe duan kohë vetëm për të rimarrë energjinë. Ata nuk kanë frikë të socializohen, por e dinë që kjo i lodh.”

Nga ana tjetër, ankthi social është i i rrënjosur në një frikë se ju do gjykoheni apo do refuzoheni nga njerëzit, ose do të turpëroheni para të gjithëve, shkruan Well & Gooda.

 

Si ta dalloni nëse keni ankth social

Një njeri i ndrojtur mund të ndihet në siklet ose të ketë “frikë” të flasë në biseda dhe një introvert mund të dojë të iki nga festa më herët, por ata nuk zhvillojnë domosdoshmërisht një koncept negativ ndaj vetes.

Kur bëhet fjalë për ankth social, dr. Daramus thotë të shohim për simptoma fizike që përfshijnë:

– Ndjesi siklet/dhimbje në stomak
– Muskuj të tensionuar
– Duar dhe këmbë të ftohta
– Dhimbje koke
– Dhimbje në kraharor
– Një ndjesi paniku dhe pasigurie

Nuk ka asnjë zgjidhje të vetme për këto simptoma fizike, por për momentin, lloji i mekanizmave të përballimit që lehtësojnë ankthin mund të ndihmojë. Bërja e frymëmarrjes me qëllim, për shembull, është një mënyrë domethënëse për të qetësuar sistemin nervor parasimpatik kur kalon në këtë gjendje paniku.

Por sigurisht, vetëm frymëmarrja nuk është çelësi për adresimin e çështjeve të ankthit. Ju mund të duhet të krijoni një arsenal të teknikave të përballimit që ju ndihmojnë të ndiheni të sigurt – dhe meqë ra fjala, nuk ka asgjë të keqe të përdorni tualetin për disa minuta për të mbledhur veten, citon Anabel.

Nëse jeni duke u përpjekur të merreni me ankthin social afatgjatë, jo vetëm tani gjatë pandemisë, ka praktika të tjera për t’u provuar. Për shembull, Dr. Daramus thekson se realiteti virtual është një trajtim për njerëzit që vuajnë nga ankthi serioz social – Ju mund ta vendosni dikë në një festë ose bisedë virtuale dhe t’i lini të praktikojnë aftësi sociale para se të kalojnë në jetën reale. Por mënyra më e mirë për t’u marrë me të vërtetë me ankthin social, është sigurisht, dalja e shpeshtë dhe socializimi.

“Ankthi social shpesh trajtohet me terapi ekspozimi, që do të thotë se ju do filloni me një sfidë të vogël, si një bisedë dy minutëshe, pastaj do kaloni në sfida më të mëdha sociale”, thotë Dr. Daramus. “Ju mësoni aftësi gjatë rrugës dhe i praktikoni ato.”

Nëse ankthi juaj social bëhet vërtet paralizues, duhet të flisni me një profesionist të shëndetit mendor/psikolog.

 

 

Disa shenja që tregojnë se po përjetoni stres të tepërt

 

Ne e dimë që stresi është shkak i shumë problemeve, veçanërisht kur është i fshehur.

Kjo është arsyeja pse duhet të njihni disa simptoma që tregojnë se jeni nën më shumë stres sesa mendoni më parë.

 

Jeni irrituar nga rrethanat që duhet t’ju bëjnë të lumtur

Nëse gjërat që ju ofronin kënaqësi tani ju irritojnë, kjo do të thotë që stresi ka marrë pushtet. Ai di të ngjyrosë çdo ndjenjë, dhe të reflektojë edhe në aspektet pozitive.

 

Ndiheni sikur duhet të mbani gjithçka nën kontroll

Në mënyrë të vetëdijshme ose të pavetëdijshme, por vala e papritur në të cilën nevoja për perfeksionizëm është në qendër të vëmendjes, thotë se në të vërtetë po përpiqeni të përballoni stresin. Kjo është, për ta kontrolluar atë me çdo kusht.

 

Keni më pak tolerancë për njerëzit sesa zakonisht

Zhgënjimi i shkaktuar nga stresi shpesh ndikon në marrëdhëniet ndërpersonale. Toleranca juaj është e humbur, e cila është arsyeja pse ju reagoni më me dhunë ndaj sjelljeve të njerëzve të tjerë që ishin plotësisht të pranueshme për ju më parë.

 

Jeni vazhdimisht të mërzitur

Në rast se nuk e mbani vendin, kjo do të thotë që jeni mjaft nervoz. Kjo sepse stresi po digjet në sfond. Shndërrohet në nevojën që diçka të ndodhë gjatë gjithë kohës, gjë që mund të çojë në lodhje psikike-fizike, shkruan KP.

 

Nuk mund të përqendroheni

Nëse po rrotulloheni në një rreth vicioz ku vazhdimisht keni një listë të gjatë të detyrimeve, por kur doni t’i realizoni, ju kap paniku, kjo do të thotë që jeni nën stres. Rezultati është një paaftësi për t’u përqendruar plotësisht.

 

Përgjigjet tuaja vijnë në “po” dhe “jo”

Stresi shpesh çon në humbjen e kufijve, dhe madje edhe fuqinë e arsyetimit logjik. Pastaj ju bën të ndiheni si një robot, dhe ju u jepni përgjigje pyetjeve lehtë. Në ato momente, përgjigjja e përgjithshme bie më lehtë sesa reflektimi.

 

Keni mbingarkesë emocionale

Të kurosh veten me akullore herë pas here është në rregull. Sidoqoftë, nëse vini re se i drejtoheni ushqimit sa herë që jeni në një krizë emocionale, kjo do të thotë se ka një problem më serioz prapa tij.

 

 

Problemet e shëndetit mendor pas lindjes

 

Nga mënyra sesi nënat e reja i trajtojnë ato ditë të hershme si prindër ndërsa luftojnë me shëndetin e tyre mendor deri te mënyra se si të jenë atje për miqtë dhe familjen, ka disa gjëra që këto nëna të reja ndoshta kanë nevojë t’i dëgjojnë.

Të kesh një fëmijë, qoftë i pari apo i katërti, është një përvojë surrealiste. Midis mbajtjes së një jete të re për të parë atë fytyrë të vogël me rrudha aq të ëmbël për herë të parë, mund të jetë një kohë vërtet e mrekullueshme. Por gjithashtu mund të jetë pak e ashpër pasi adrenalina fillestare fillon të qetësohet. Ka shumë ndryshime të papritura që ndodhin në krye të faktorit ndoshta më të madh: rraskapitja e plotë.

 

“Shumica e grave nuk janë mësuar me privimin e menjëhershëm të gjumit që vjen me lindjen e një të porsalinduri”, tha Kameelah Phillips. “Plus, kur jeni të stresuar, një nga mekanizmat më të rëndësishëm të përballimit është gjumi. Kur jeta juaj nuk është më në një cikël 24-orësh, kjo mund të jetë vërtet ndikuese sepse tani ju mungon mekanizmi mbrojtës i tetë orëve të gjumit të pandërprerë”.

Mungesa e gjumit është vetëm maja e ajsbergut – dhe e gjithë kjo mund të ndikojë në mendjen tuaj.

Më poshtë, ekspertët shpjegojnë mënyrat më të zakonshme që shëndeti juaj mendor mund të ndikohet pas lindjes dhe pse ndodhin këto ndryshime.

 

Trishtimi i bebes

Ndjesia e trishtimit pas lindjes mund t’ju ​​çudisë. Mbi të gjitha, a nuk supozohet se kjo do të jetë një kohë e lumtur? Por të jeni të sigurt, kjo ulje në humorin tuaj është normale – dhe jashtëzakonisht e zakonshme. “Sipas përvojës sime, unë do të thosha se rreth 80 për qind e grave përjetojnë trishtimin e bebes”, tha Jennifer Schell. “Kjo mund të jetë për një përzierje arsyesh, të tilla si zhvendosja e trupit nga një gjendje shtatzënie në paslindje, ushqyerja me gji, çdo traumë që nëna mund të ketë përjetuar – qoftë fizike apo emocionale – gjatë lindjes, si dhe shtimi i një personi të ri te familja jote”.

Kjo zakonisht zgjat rreth dy javë, por mund të jetë e ndryshme për të gjithë. Thjesht dije se nuk është e përhershme. “Nëse merrni një lehtësim pasi keni qarë ose bëni një sy gjumë dhe ndiheni më mirë – edhe përkohësisht – dhe përsëri gjeni rehati dhe gëzim kur kujdeseni për fëmijën tuaj, këto janë shenja që këto ndjenja janë trishtimi i bebes dhe ato do të kalojnë”, tha Phillips.

 

Ankthi pas lindjes

Të përpiqesh t’i thuash një prindi të ri të mos shqetësohet pasi të sjellin në shtëpi një njeri të vogël që është plotësisht i varur prej tyre për mbijetesë është si t’i thuash një qeni të mos leh. Por ka shqetësime racionale, si të pyesësh veten nëse mbështjellja e tyre është shumë e ngushtë dhe ka frikë irracionale, si të mos flesh natën sepse ke shumë frikë se foshnja mund të ndalojë se marri frymë. Pasja e këtyre frikave irracionale quhet ankth pas lindjes, ose PPA, dhe prek afërsisht 10 për qind të grave, sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënisë.

“Me PPA, nënat mund të mos lejojnë askënd tjetër të kujdeset për foshnjën”, tha Schell. “Ato ndjehen sikur janë të vetmet të afta për ta bërë atë, por kjo gjithashtu krijon një barrë dhe mund të çojë në faj kur ato duhet të largohen nga shtëpia ose të kthehen në punë”.

 

Depresioni pas lindjes

Depresioni pas lindjes, ose PPD, prek deri në 15 për qind të nënave, sipas hulumtimit të botuar në Revistën Amerikane të Obstetrikës dhe Gjinekologjisë. Kjo mund të ndihet si një version më i ashpër dhe i tërhequr i trishtim të foshnjës, por ka disa flamuj të tjerë të kuq që mund të tregojnë se duhet të kërkoni ndihmë profesionale.

“Nëse po përjetoni një mungesë lidhjeje me fëmijën tuaj, ndjenjat që dëshironi t’i braktisni ose të mos kujdeseni për ta, duhet t’i ndani këto ndjenja me partnerin tuaj, familjen ose miqtë, si dhe me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor”, tha Schell.

“Të mendosh se nuk je aq i mirë sa të kujdesesh për foshnjën tënde dhe do të ishin më mirë me dikë tjetër janë mendime jo të shëndetshme dhe të rrezikshme”, tha ajo. “Nëse jeni duke luajtur me këto skenarë në kokën tuaj, duhet të kërkoni ndihmë sa më shpejtë”.

Të fundit