spot_img

Artikuj të ngjashëm

Humbja e motivimit

Te lesh dicka pergjysem eshte shume keq, thjesht kur kujton sesa motivim ke pasur ne fillim dhimbja te shtohet akoma me shume. Nese ti je nje person qe fillon nje aktivitet ne nje menyre shume energjike dhe me pas e le ate, mos u shqeteso shume, ka disa gjera qe ti mund ti besh per te mos e lejuar veten ta humbe interesin per ate aktivitet aq shpejt.

Cfare te besh nese humb motivimin ne mes te punes?

Nje nga gjerat qe mund te besh eshte ti ndash projektet e tua te medha ne pjese me te vogla. Pershembull supozojme se ti duhet te mbarosh se studiuari 100 faqe. Ti vesh vetes qellim ti mesosh ato 100 faqe mund te te shkaktoje humbjen e motivimit, sepse progresi prej vetem 1% qe ben per cdo faqe qe lexon eshte shume i vogel, dhe ti mund ta lesh studimin e librit ne gjysem.

Ne vend te kesaj me mire ti mund ta ndash gjithe sasine qe ke per te lexuar ne 5 ndarje me nga 20 faqe, dhe te vesh si qellim te studiosh keto 5 ndarje. Cdo 20 faqe qe ti do te mbarosh se lexuari do te te motivojne te lexosh akoma me shume, sepse sapo ke bere nje arritje, te studish 100% ndarjen e pare.

 

psikologjia-humbja- emotivimit

Nje nga shkaqet e tjera me te medha qe shkakton lenien e puneve ne gjysem dhe humbjen e motivimit jane besimet fallco, si pershembull: “Jam perpjekur shume por nuk mund ta arrij ate gje, eshte e pamundur”, ose “Ne kte shtet, apo ne kte moshe qe jam suksesi eshte i pamundur”. Besimet fallco jane limitues potencial, jane limitues imagjinare qe ti u ve aftesive te tua personale te cilat te pengojne te besh dicka me teper sesa ajo qe ti beson se mund ta besh. Kur ne realitet, ti po jeton nje genjeshter te madhe, sepse ti mund te besh cdo gje qe e beson se mund ta besh.

Keto besime fallco mund te vijne si rezultat i povave per disa here dhe deshtimeve te ketyre provave, megjithate eshte provuar se arritja e cdo gjeje qe ti deshiron eshte funksion i vetem nje gjeje, numrit te provave, nese ti provon numrin e duhur te provave me ne fund do ta arrish ate qe do, cfaredo qofte ajo.

Nje arsye tjeter per lenien ne gjysem te nje aktiviteti eshte humbja e rendesise se atij aktiviteti, ose renia nga prioritetet. Pershembull supozojme se njerzit te thone se je shendoshur dhe se duhet te besh ushtrime fizike qe te kthehesh ne forme. Keto fjale mund te veprojne tek ty si nje motivues negativ dhe mund te te nxisin te ushtrohesh, por porsa ti te kthehesh ne formen qe ishe, do te fillosh ta ndjesh veten pak pertac per te shkuar te ushtrohesh, dhe me vone edhe mund ta lesh fare. Kjo ndodhi sepse te ushtrohesh pasi vjen ne forme humb si prioritet ne menyren sesi i pe gjerat qe ne fillim.

Dhe ne fund media mund te luaje nje rol te madh ne rritjen e motivimit tend, ose ne uljen e ketij motivimi, dhe ajo qe kuptoj me media eshte gjithcka qe ti degjon dhe studion, duke filluar qe nga muzika qe degjon deri tek filmat qe sheh, cdo gje qe sheh shkruhet ne subkoshience, dhe sa me shume media motivuese te perdoresh, aq me shume motivimi do te behet pjese e vetes tende.

Të fundit