HomeArtikujPsikologjia pozitiveEndorfina: droga e trupit
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Endorfina: droga e trupit

Ne keto momente po ha cokollate? Sapo ke mbaruar, sapo ke bere shetitjen e mengjesit apo te darkes? Nese pergjigja eshte po, trupi juaj ne keto momente eshte duke prodhuar substancat e veta apo molekula te ngjashme me morfinen.

Keto subsutanca quhen endorfina dhe jane pergjegjese per aktivizimin e shume proceseve trupore qe ne vetvete ulin dhimbjen e trupit dhe permiresojne humorin.

Cfare jane endorfinat dhe si funksionojne? Ja ku jane pergjigjet.

Kater llojet kryesore te endorfinave

Fjala “endorfine” do te thote “morfine brenda trupit” . Endorfinat jane proteina te prodhuara nga hipotalamusi dhe gjendrat e hipofizes. Endorfinat jane te lidhura ngushte me receptoret opioide te qelizave cerebrale, vecanerisht ne talamus dhe ne sistemin limbik, duke penguar  pajisjen e transmetimit nociceptiv (dhimbjet), të sistemit nervor qendror dhe ndikon tek  emocionet dhe sjellja. Endorfina eshtë zbuluar brenda trupit dhe eshte quajtur kështu në vitin 1975

 

psikolgjia- agopunture endorfina

Ekzistojne rreth 20 lloje endorfinash dhe ndahen ne 4 grupe:

 

 1. alfa-endorfinat
 2. beta-endorfinat
 3. gamma-endorfinat
 4. sigma-endorfinat

 

Si te prodhojme pak endorfine?

 

Keto produkte kimike ne trupin tone arrijne te bejne gjera te mrekullueshme per te ndihmuar ne perballimin e stiuatave ne jeten e perditshme. Endorfinat ndikojne ne oreksin tone, clirojne hormone seksuale, ulin stresin, japin eufori dhe lumutri  dhe ulin nivelin e dhimbjeve.

Ja disa aktivitete qe rrisin nivelin e endorfines ne brendi te trupit tone:

 

 1. agopuntura
 2. masazhi
 3. meditimi
 4. sesksi
 5. dhimbja
 6. aktiviteti fizik
 7. stresi

 

Nje studim i bere ne vitin 1999 ka treguar se disa pika specifike te trupit ishin pika kyce ne agopunkture,dhe, ne fakt u u vu re nje rritje e clirimit te endorfinave nese stimuloheshin.

 

Vuan nga migrena? Provo te pickosh per disa caste lekuren mes gishtit te madh dhe atij tregues.Kjo mund te jete pak e dhimbshme por me dhimbjen clirohet endorfine.

 

Ja 12 menyra per te prodhuar endorfine dhe si rrjedhoje nje menyre per te ulur dhimbjen e per te te pasur nje ndjenje permiresimi te jeteses.

 

 1. Te ngrenit e specave djeges
 2. Ushtrimi i sportit.
 3. Te arrish ne orgazme.

4.Te besh nje seance agopunture

5.Te hash cokollate

6.Te besh dicka ekstreme, si  nje hedhje me parashute

 1. Te qeshesh, sa me shume te qeshesh aq me mire per ne
 2. Te besh banjo dielli

9.Te shohesh nje spektakel apo nje shfaqje qe te pelqen , apo te degjosh muziken qe te pelqen

 1. Te mendosh pozitivisht. Kjo do te coje ne efektin placebo.
 2. Te besh disa frymemarrje te thella.
 3. Te shtosh kontaktin fizik me partnerin.
Previous article
Next article

Të fundit