spot_img

Artikuj të ngjashëm

Autostima

Nuk jam ne lartesine e duhur” – Sa here e ke menduar kete gje? Nese te ndodh shpesh,mund te jesh duke vuajtur nga mungesa e vetevleresimit.

ja ku jane 10 teknika praktike per te rritur vetevleresimin.

  1. Pergatitu. Niveli yt i vetevleresimit  eshte drejtperdrejt i lidhur me nivelin tend te pergatitjes. Mendo psh per provimet/verifikimet/testet qe ke bere ne jeten tende. Pergatitja qe ke bere ka nxitur ne trurin tend nje nivel virtual mjaft interesant: +pergatitje=+veteleresim     +sukses= +vetevleresim…etj. Pa shiko?! Kjo nuk ka vlejtur vetem ne shkolle, vete jeta eshte nje provim ne vazhdimesi: studio dhe ushtrohu perdite ne fushat ku deshiron qe te jesh i shkelqyer.
  2. Reflekto mbi mendimet e tua. Shpesh dime te jemi armiku me I keq vetes sone. Mendimet negative mund te shkaterrojne autostimen. Te vazhdosh te perserisesh fraza si: nuk jam ne lartesine e duhur, nuk mundem, nuk jam i afte, eshte nje menyre per psikiken tende te krijoje rrugedalje kur ke frike te perballesh me dicka. Keto nuk te ndihmojne, por behu me pozitiv dhe zevendesoji me shprehje si: e kam perballur njehere kete gje, mund ta perballoj edhe kete, etj.
  1. Kujdesu per pamjen. Nje dush i mire, mjekrra e rruajtur, depilimi per femrat, rrobat e tua me te mira dhe ..boom! vetevleresimi rritet menjehere! Imazhi qe kemi per vetveten ka nje impa      kt te madh mbi vetevleresimin tone. Ky imazh nuk eshte i pandryshueshem dhe duke u kujdesur perdite per veten mund ta ndryshojme ate, duke rritur keshtu autostimen.
  2. Bej ushtrime fizike. Kur ndihesh ne forme me veten vetevleresimi  arrin pikun. Ndjen se po ben dicka te mire per veten nderkohe qe endorfina ben pjesen tjeter te punes. Perfito nga fillmi i vitit dhe praktiko nje sport qe te mesohesh.
  3. Njih vetveten.  Njih vetveten dhe do te fitosh cdo lufte. Mungesa e vetvleresimit eshte e lidhur me nje konsiderim te ulet te vetes. Nese nuk njohim mire veten ,cilat jane anet negative dhe pozitive tona atehere nuk do kemi vetevlersim.
  4. Ndihmo dike qe nuk e njeh. Te ndihmosh nje te panjohur jo vetem na ben menjehere te lumtur por eshte edhe nje stimul i mire per vetevlersimin. Te ndjesh se  po ben dicka te mire per dike tjeter te ben  te ndihesh mire dhe permireson perceptimin qe ke per veten. Provo dhe beso.
  5. Buzeqesh. Buzeqeshja eshte arma  jone me e mire. Nje buzeqeshje e embel, spontane, eshte menyra me e mire per ti thene vetes dhe te tjereve: une jam i sigurt ne vetvete dhe gjitcka do shkoje mire. Te buzeqeshesh vetem te ndihmon per te rritur vetevlersimin.
  6. Fol ngadale. E…  d…r…e…j…t…e… te flasesh ngadale te ndihmon per te rritur vetelersimin. SI? Te flasesh avash dhe me vendosmeri ndryshon komplet menyren se si te tjeret te perceptojne dhe kontribon ne permiresimin e imazhit tend. A ke ndejkur ndonjehere me vemendje ndonje fjalim te presidentit  Obama? Personat qe kane autoritet flasin ngadale dhe qarte. Ne fund te fundit nje tentative nuk kushton asgje. (Ps. Mos ekzagjero)
  7. Meso te thuash JO. Te dish te thuash JO kur nuk duhet eshte nje demostrim i autoritetit te madh. Sidomos ne ambientin e punes, te thaush ndonjehere JO mund te te ndihmoje te tregosh poziten tende dhe si pasoje te rrise vlersimin qe ke per veten.
  8. Fikso nje objektiv te vogel per  te arritur. Fitoret tona influencojne konsideraten qe kemi per veten. Shiko gjithmone per me lart por fillo me hapa te vegjel. Fikso nje objektiv te vogel qe mund ta arrish qe sot. Cdo fitore e vogel qe do te arrish do te rrise ndjenjen tende te vetevleresimit dhe do te lejoje te ngjisesh shkalle edhe me te larta.

Të fundit