HomeFokusKëshilla për të shmangur trishtimin në ditët e zymta stinore
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Këshilla për të shmangur trishtimin në ditët e zymta stinore

Nëse shihni një ndryshim masiv në humorin tuaj çdo vit kur vjen vjeshta dhe vera ka kaluar prej kohësh, me siguri keni çrregullim afektiv stinor (SAD). Ndërsa mund të bëhet mjaft serioze në disa raste, për njerëzit e tjerë, është vetëm një çështje e rregullimit të stilit të tyre të jetesës. Dieta juaj, ekspozimi ndaj diellit dhe nivelet e aktivitetit janë vetëm disa gjëra që duhet t’i ndryshoni në mënyrë që të ndiheni më mirë.

 

  1. Provoni trajtimin me dritë në shtëpi

Mendoni se sa mirë ndjen rrezet e diellit në lëkurën tuaj dhe si mund të krijoni të njëjtën ndjenjë nga shtëpia juaj. Gjithçka që ju nevojitet është një llambë dielli në tavolinë ose një kuti ndriçimi që ofron 10,000 luks ekspozim ndaj dritës dhe shumë pak dritë UV. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni vetë terapinë me dritë, e cila është më efektive kur bëhet në mëngjes për 20 minuta. Ju duhet të uleni në afërsi të dritës, por jo ta shikoni atë drejtpërdrejt. Ndërkohë, mund të bëni diçka tjetër, si p.sh. lexoni ose meditoni. Mund të vazhdoni ta bëni gjatë gjithë vitit, nëse shihni se ndihmon në rritjen e humorit tuaj. Megjithatë, nëse vëreni skuqje ose kruarje në lëkurën tuaj, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

 

  1. Dilni për një shëtitje herët në mëngjes

Zgjimi në mëngjes mund të mos jetë shumë i lehtë ose i këndshëm për ju, dhe për këtë arsye duhet të provoni të bëni një shëtitje. Jo vetëm që nivelet tuaja të energjisë do të rriten, por i gjithë trupi dhe mendja juaj do të ndihen të rifreskuar dhe energjike. Dhe të bësh një shëtitje gjëja e parë në mëngjes do të krijojë kornizën për pjesën tjetër të ditës. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të bëni një shëtitje në çdo kohë gjatë ditës nëse ndiheni veçanërisht të trishtuar ose të dëshpëruar. Për më tepër, është vërtetuar shkencërisht se ecja çdo mëngjes përmirëson funksionin e trurit tuaj. Kjo ndodh sepse truri juaj furnizohet me sasi të shtuar të gjakut. Dhe ky veprim është shumë i lidhur me kujtesën më të fortë, përqendrimin më të mirë dhe aftësinë për të zgjidhur problemet në mënyrë efektive.

 

  1. Provoni punën vullnetare ose të bëni diçka të këndshme për dikë tjetër

Kjo është diçka që jo vetëm që do t’ju ndihmojë të kapërceni trishtimin tuaj stinor, por ju mban nën kontroll stresin tuaj në planin afatgjatë. Siç zbuloi një studim, sa më shumë para të mbajnë njerëzit për veten e tyre, aq më shumë turp ndjejnë dhe nivelet e tyre të kortizolit rriten. Pra, bujaria nuk është vetëm të jesh i mirë, por edhe të jesh i shëndetshëm. Gjithashtu, sa herë që bëjmë një vepër të mirë, ne provojmë atë që quhet “lartësim “, që në thelb është një grumbull endorfine që lëshohen në trurin tonë. Ne ndihemi të kënaqur me veten dhe marrim një ndjenjë të fortë mirënjohjeje për gjërat që kemi dhe vendosim t’i ndajmë me të tjerët.

 

  1. Lëvizni sa më shumë që të mundeni në çfarëdo mënyre që dëshironi

Shtimi i lëvizjeve dhe ushtrimeve në jetën tuaj duhet të jetë një prioritet për ju nëse jeni duke luftuar me trishtimin sezonal. Pavarësisht nëse është ngritja e peshave, vrapimi ose ndonjë aktivitet tjetër, zgjimi i trupit tuaj do ta ndihmojë trurin tuaj të qëndrojë aktiv gjithashtu. Ju mund të bëni ndonjë nga këto aktivitete me miqtë, partnerin apo edhe fëmijët tuaj. Do të shihni që nivelet e stresit dhe zemërimit tuaj do të ulen dhe nuk do të ndiheni aq të vetmuar sa më parë.

 

  1. Përdorni llambën pranë shtratit si orë alarmi

Në vend që ajo orë e bezdisshme me zile të bjerë çdo mëngjes, mund të zgjidhni një orë me dritë si e lindjes së diellit. Ajo që kjo orë bën është të fillojë të ndriçojë dhomën tuaj në të njëjtën mënyrë si drita e diellit nëse do të flinit jashtë. Kjo ndihmon trupin dhe trurin tuaj të zgjohen natyrshëm, në vend që të zgjohen brutalisht nga një orë alarmi. Ju mund të zgjidhni kohën kur alarmi do të fillojë të lëshojë dritë në varësi të asaj se sa kohë i duhet trupit tuaj për t’u zgjuar. Mënyra se si funksionojnë këto pajisje është duke ndihmuar që temperatura e trupit tonë të rritet dhe nivelet tona të kortizolit të rriten. Dhe ndërsa kortizoli mund të jetë një hormon stresi, nivelet më të larta të tij në mëngjes mund të jenë një gjë e mirë.

 

  1. Planifikoni një largim të vogël

Nëse e dini se vjeshta dhe dimri nuk janë periudha të mira për ju, mund të planifikoni të merrni pak nga koha juaj e lirë, në mënyrë që të mund të bëni një udhëtim gjatë asaj kohe. Zgjidhni një vend me diell gjatë gjithë vitit me ditë më të gjata se netët. Nëse dëshironi, mund të merrni me vete një mik të mirë ose dikë që ndihet po aq i trishtuar sa ju gjatë këtyre periudhave. Mos e mbivendosni veten me shumë aktivitete dhe në vend të kësaj zgjidhni gjëra të thjeshta që do ta mbajnë trupin tuaj në lëvizje. Efektet që një udhëtim i tillë do të ketë në shpirtin tuaj do të zgjasin për shumë javë dhe do të ndiheni më të lumtur dhe më energjik. Shtëpia juaj do të ndihet e bukur pa marrë parasysh motin jashtë dhe pa marrë parasysh vështirësitë. Mos harroni se nuk ka të bëjë me vendin ku jetojmë, por si e trajtojmë çdo situatë që ndodh.

 

  1. Provoni terapinë e të qeshurit.

Ju mund të jeni një fans i madh i shfaqjeve detektive dhe të mbinatyrshme në Netflix, por ato mund të ndikojnë negativisht tek ju – jo sepse janë të këqija, por thjesht sepse nuk ju ofrojnë shumë të qeshura. Të qeshurit sa më shumë që të jetë e mundur ndërsa jeni në shtëpi mund të qetësojë të gjithë tensionin që po ndjeni dhe të përmirësojë disponimin tuaj në planin afatgjatë. Jo vetëm kaq, por mund të jetë në gjendje të rrisë vetëvlerësimin tuaj. Tani, nëse e keni të vështirë t’i gjeni gjërat rreth jush qesharake, mund t’ju duhet të punoni në sensin tuaj të humorit. Provoni të gjeni filma, shfaqje televizive, kartolina urimi dhe gjëra të tjera që ju duken qesharake. Mund të shkoni në një klub humori ku të gjithë rreth jush do të qeshin. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të qeshni për jetën tuaj dhe të mos i merrni gjërat jashtëzakonisht serioze kur ato nuk janë aq vendimtare.

 

  1. Ndryshoni dietën tuaj. Hani më mirë por jo më pak.

Shumë njerëz do të konsumojnë ushqime me sheqer, të pasura me karbohidrate që do t’i bëjnë të ndihen më mirë në ditët e ftohta e të dimrit. Megjithatë, niveli i lartë që ofrojnë këto produkte do të zhduket shpejt dhe do të pasojë një rënie. Ajo që duhet të bëni në vend të kësaj është të kërkoni ushqime që përmbajnë vitaminë D, e njohur edhe si “vitamina e diellit”. Gjithashtu, ushqimet e pasura me acide yndyrore omega 3, proteina pa yndyrë, manaferrat dhe çokollata e zezë mund të përmirësojnë gjendjen tuaj me kalimin e kohës. Thjesht duhet të filloni t’i shtoni ato në konsumin tuaj ditor ose javor dhe t’i jepni trupit tuaj një shans që të fillojë të ndihet më mirë.

 

  1. Zvogëloni kohën para ekranit.

Sa më shumë të qëndroni brenda, aq më shumë kohë kaloni para ekranit duke parë shfaqje dhe duke shfletuar Instagramin. Pra, gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni një kufi në kohën që kaloni në pajisjet tuaja. Ju ose mund të kufizoni numrin e orëve që kaloni përpara një ekrani ose të përfshini kohë pa pajisje gjatë ditës tuaj. Ky ndryshim i vogël do të ndihmojë jashtëzakonisht shëndetin tuaj mendor dhe do të zvogëlojë nivelet tuaja të stresit dhe trishtimit. Ajo që mund të bëni gjatë kohës pa pajisjen tuaj është të dilni për një shëtitje, të meditoni ose të organizoni një telefonatë ose takim me miqtë tuaj të ngushtë.

 

Të fundit