HomeProgrami i edukimitNdërtimi i familjesSi një mami mund të kursejë kohën e saj
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Si një mami mund të kursejë kohën e saj

Që kur u bëra nënë, nuk mendoj se jam ndjerë kurrë kaq e përhershme në kohë – kohë për familjen time, veten time, miqësitë, punët e shtëpisë, etj.

Është e panevojshme të thuash, ky postim që kursen kohën e mamasë është më shumë se dy vjet në proces. Është një listë kryesore e ideve nga miqtë e rinj të mamasë, si dhe këshilla që kam mësuar nga nevoja personale. Shumë kanë të bëjnë me kursimin e kohës, dhe të tjerët kanë të bëjnë me vendosjen e sistemeve në mënyrë që të kemi më pak gjëra për të mbajtur mend. Unë po vij në këtë post si nëna e një dy-vjeçareje që po përpiqet të mbajë të gjitha pjatat e saj në të njëjtën kohë, por këto truke janë me të vërtetë për këdo që kërkon mënyra për të kaluar sa më pak kohë të jetë e mundur duke bërë detyra të rëndomta javore.

Postoni një listë të blerjeve të komunitetit

Në thelb, gjeni një vend në kuzhinën tuaj për të postuar një listë të blerjeve të komunitetit. Nëse dikush përdor diçka të fundit ose vëren një përbërës që ju nevojitet, shkruajeni atë. Duhet hamendje nga të kujtuarit se çfarë duhet të marrësh kur nxiton në një vrap ushqimesh ose të kesh 15 minuta për të bërë porosinë në internet.

Porositni ushqime Online

Duke folur për porositjen e ushqimeve në internet, nëse nuk e keni bërë këtë, është e mahnitshme. Në thelb, zgjidhni atë që ju nevojitet dhe dikush tjetër i bën të gjitha së bashku për ju. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të ndaloni dhe t’i merrni, ose më mirë akoma, t’ua sjell në shtëpinë tuaj.

Bëni listën tuaj ushqimore sipas paraqitjes së dyqaneve

Nëse blerja tradicionale e ushqimeve është bezdia juaj, atëherë do të dëshironi të mbështeteni tek ky sugjerim! Kur bëni listën tuaj të ushqimeve, gruponi artikuj ushqimorë sipas vendit ku gjenden, duke marrë parasysh rrugën tipike që bëni në dyqan.

Gatuaj me shumicë dhe ngrini

Zgjidhni receta darke që gjithashtu mbahen të ngrira. Gatuani shumë, kur koha e lejon dhe ngrini atë që tepron. Unë përdor kavanoza 16 oz për të ngrirë supat, dhe ato janë të ndara në mënyrë të përsosur për 2.25 racione (dy të rritur dhe një vogëlush).

Kaloni një hap para shpëlarjes

Ky sulm është mjaft i qartë. Kaloni një hap në procesin e pastrimit të pjatave dhe kurseni shumë kohë, për të mos përmendur ujë. Për ta bërë këtë në mënyrë efektive, ju duhet një detergjent i plotë për larjen e enëve.

Dy kosha plehrash në kuzhinë

Kjo nuk është për të “hedhur dyfish” plehra. Vendosja e dy koshave të plehrave shmang detyrën e bezdisshme të zëvendësimit të qeses së plehrave sa herë që nxirrni mbeturinat, kështu që ju duhet të rregulloni koshin tuaj vetëm një herë në çdo dy herë që nxirrni plehrat.

Merrini fëmijës tuaj një stol të vogël

Çfarë është një stol i vogël? Është një stol me mbrojtëse rreth skajeve për të mbajtur të voglin tuaj, që të mos dalë jashtë.

Planifikoni ditën tuaj një natë më parë

Pasi të vegjlit tuaj të flenë, apo edhe menjëherë para se të shkojnë në shtrat bëni një listë të shpejtë të gjërave që duhet të përmbushni. Është si një ndihmës personal në mëngjes që ju mban në rregull gjatë gjithë ditës.

Pastroni banjën ndërsa fëmijët lahen

Meqenëse jeni tashmë atje, pse të mos fshini disa zona, ndërsa fëmijët janë duke u larë!

Blini letra shënimesh dhe përdorini për të gjitha rastet

Unë e dua këtë këshillë sepse është kaq e thjeshtë dhe kursen lehtësisht kohë dhe para. Merrni një pako me letra shënimesh të bukura, për të gjitha qëllimet dhe mbajini ato gati për rastet kur keni nevojë për letra për ditëlindje, dasma etj. Personalizoni letrat me ndjenja të veçanta për raste të caktuara dhe kursejini vetes udhëtime shtesë në dyqan.

Të fundit