HomeArtikujAnkthiSi ta tejkaloni vetminë?
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Si ta tejkaloni vetminë?

Koha që kaloni me veten mund të jetë e këndshme për ju, por në shumicën e rasteve, vetmia është armiku numër një i shumë njerëzve. Zbuloni se si të përballeni me të.

 

Ka shumë arsye për vetminë. Mund të ndodhë si pasojë e prishjes së një lidhjeje të gjatë, humbjes së një pune dhe shumë situatave të tjera në jetë. Është krejt normale që, pas një periudhe të vështirë në jetë, të marrësh pak kohë për t’u “pikëlluar” dhe për të menduar për gjithçka që ka ndodhur. Kini kujdes që të mos lejoni që gjithçka të shndërrohet në depresion dhe izolim. Një nga mënyrat më të njohura se si njerëzit luftojnë vetminë dhe trishtimin, veçanërisht gratë, është duke bërë blerje, por hulumtimet e fundit kanë treguar se një faturë me më pak para pas blerjeve i trishton njerëzit, kështu që i gjithë procesi zbret në një rreth vicioz të pathyeshëm.

Mësoni si të kapërceni dhimbjen dhe vetminë pa shpenzuar para në mënyrë të pakontrolluar:

 

  1. Dilni nga shtëpia

Sado që t’ju shqetësojnë njerëzit dhe sado nuk ju pëlqen shoqëria, binduni të largoheni nga shtëpia qoftë edhe për një kohë të shkurtër. Shëtisni në park, vendosni kufjet në vesh dhe ecni derisa t’ju dhembin këmbët.

 

  1. Bëni një gjest të mirë

Mund të tingëllojë e pabesueshme, por nëse bëni një vepër të mirë, padyshim që do t’ju gëzojë. Buzëqeshini dikujt që nuk e njihni, lërini pak para muzikantit të angazhuar ose ndihmoni një fqinj në katin e tretë me çanta pazari. Mirënjohja dhe buzëqeshja që do të merrni në këmbim sigurisht që do t’jua bëjnë ditën më të bukur.

 

  1. Planifikoni udhëtimin tuaj

Në situatat kur diçka e keqe po ju ndodh, ndonjëherë është e nevojshme të largoheni nga “skena e krimit”, ndaj planifikoni një fundjavë në një vend të qetë. Trajtojeni veten me një qëndrim në një qendër mirëqenie, ku mund të argëtoheni dhe të relaksoheni. Do të ktheheni në shtëpi si një person i ri.

 

  1. Kaloni më shumë kohë me familjen dhe miqtë

Mos u largoni nga ata që keni afër. Edhe nëse ju duket se nuk ju kuptojnë dhe se gjithçka që thonë nuk ju bën të ndiheni më mirë, mbani parasysh se në realitet ata vetëm ju duan. Bëni miq me njerëzit e dashur, por mos flisni për atë që ju shqetëson nëse nuk ju përshtatet. Gatuani ose organizoni darka për lojëra. Kur lindin probleme, ne shpesh kërkojmë ndihmë nga njerëzit e tjerë, duke mos ditur se gjëja më e rëndësishme është të dimë të ndihmojmë veten tonë.

Previous article
Next article

Të fundit