HomeArtikujKompleksetSi ta ushtrojmë disiplinën
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Si ta ushtrojmë disiplinën

Çfarë fitoresh ka arritur ne jeten e tij njeriu qe e bejne ate te afte te gjykoje te tjeret? Si fitohet aftesia dhe produktiviteti?

Duke filluar me DISIPLINE. Disiplina, vullneti, pasioni, dhe perkushtimi sjellin ndryshimin duke u permiresuar. Njeriu me forcen e mendjes dhe vullnetin mund te arrije cdo gje qe e deshiron.
Per rezultatet qe ju doni ne jete duhet filluar me disiplinen tuaj, ta stervisni ate.
një sistem të veçantë të qeverisjes. Disiplina zakonisht zbatohet për rregullimin e sjelljes njerëzore dhe shtazore. Në botën akademike dhe profesionale një disiplinë është një degë specifike e njohurive, të mësuarit ose praktikës.
Ka shume lloje disiplinash, per veten, per femijen duke i vendosur nje kod sjelljeje duke permendur si instrumente rregullatore ndeshkimin dhe shperblimin.
Disiplina fillon duke menaxhuar kohen tende, duke krijuar nje axhende tenden per diten e re qe nis deri kur ajo perfundon. Dua ta nis stervitjen e disiplines per ata te rinj qe ndjejne se kane deshtuar diku dhe kane me nevoje per te. Me vjen ne mendje shprehja “Nese nuk besoni tek bashkepunimet shikoni se cfare ndodh me nje makine qe i mungon nje rrote” Cdo mendje eshte nje stacion transmetimi qe merr dhe jep dhe un pash mes njerezve me vlera te medha,prej te cilave fitova pervetesova kto mesime dhe dije qe kam sot. E keni degjuar shpesh qe disiplina fillon nga zgjimi heret, ju e “kapni” diten tuaj qe ne fillim ku truri eshte me i kthjellet me produktiv , duke bere nje vrap ne natyre, duke medituar, pasi nje fizik i mire ndikon mjaft ne shendetin tuaj mendor. Kur dielli vjen dhe kur dielli lind ti kupton qe cdo dite mund te jete nje jete tjeter.
Ju duhet ta stimuloni veten qe nga gjerat e vogla per te arritur tek ato te medha. Ju te rinj qe nuk keni nje pune, nuk e zoteroni nje diplome , ju qe keni ngecur diku , asnjehere nuk eshte vone. Ju nuk keni deshtuar, ju duhet te dini dallimin mes disfates se perkohshme dhe deshtimit. Ju do te jeni fatlum kur te mesoni te verteten se fara e suksesit fshihet ne cdo disfate te pervojes suaj.
E vetmja perkrahje qe prindi mund ti ofroje femijes eshte ta ndihmoje ate qe ai te ndihmoje vetveten dhe ti nxise lirine individuale. Mos degjoni askend tjeter pervec zerit tuaj te brendshem, besojeni instikteve tuaja qe brenda jush
ju flasin. Menyra se si e shikon vetveten percakton suksesin dhe arritjen , si ta komunikosh profesionin tend ,si ta percjellesh iden tende, je unik ne dicka qe dikush tjeter nuk eshte. Themeli eshte te gjejme unitecitetet e shoqerise dhe te leme mendesite prapa.
Fituesit nuk jane ankuesit, askush sdo te humbase , por ju e keni secili prej jush ate yllin ne balle. E di se nuk shihni asnje rrugedalje asnje fije shprese, pasi njerezit ato te “liget” jua kane mbyllur portat ju kane braktisur,ju kane thene qe nuk vleni ,ndoshta edhe me te afermit tuaj kane ndikuar qe ju te humbisni besimin tek vetja juaj. Por mos harroni, shume njerez qe mund te ju duken te sukseshem sot mund te kene deshtuar shume here para se te arrinin suksesin.
Je i ri plot jete dhe energji, mundesite per ty jane sapo te dalesh nga ajo dera e shtepise tende, nuk eshte vendi i keq ,nuk eshte ai qe nuk ofron, je ti qe nuk po i ofron vetes tende te behesh nje qytetar me i mire. Fillo me hapa te vegjel, duke dashur familjen tende, duke dhuruar dashuri ,pasi vetem kur fal merr ne kembim. Jini mirenjohes ktyre “fatkeqesive “qe po kaloni sepse ato ju mesuan tolerancen,simpatine, vetekontrollin, kembenguljen. Kur nuk di se cfare te besh dhe c rruge te marresh, BUZEQESH do te te qetesoje mendjen dhe do te lejoje rrezen e lumturise te hyje brenda teje. Shikojeni jeten tuaj si nje ashensor sepse keshtu do te beni dhe ju me uljet dhe ngritjet e saj. Sic thote dhe Migjeni ne prozen e tij teksa uron vitin e ri 1937:
T’uroj – ç’asht dhe e natyrshme – të jesh i gëzuem, gjithmonë i gëzuem.
Rinia e ditve te sotme ne vendin tim i pelqen shume kafenete , sidomos ata te rinj qe nuk kane angazhime te tjera. Nuk ka asgje te keqe te konsumosh nje kafe me veten me koleget me miqte me partnerin , por jo te jete motivi i dites tuaj. Ju duhet nje motiv , nje ide, per tu ndjere ndryshe nga monotonia qe ju ka kapluar. Kur e pyeten Charlie Chaplin nga cfare ke frike me shume ? Ai tha nga varferia … Varferia e dhunon shpirtin njerezor , e ke te pamundur ti gezohesh te mires se tjetrit ne qofte se vete nuk ke jetuar ne nje normalitet ekonomik. Por ju nuk duhet ta arrini kte me force, por me motivim pozitiv.
Filloni lini mendjen tuaj te lire duke u zhveshur nga cdo paragjykim, duajeni punen,nuk ka gje me te bukur se nje njeri i ndershem qe punon dhe ne fund te dites shperblehet. Krijoni vetes ta shijoni kte ndjesi, sa me shume te lodheni aq me shume energji dhe produktivitet te keni. Mos bini pre e depresionit dhe e paragjykimit te shoqerise qe puna qe ofrohet nuk ben per ju. Ju keni qellimin tuaj, doni te kurseni te holla dhe te fitoni te holla per te nisur shkollen, per te hapur nje biznes ,per te ndihmuar familjen, per nevojat e jetes. Mos jetoni per te tjeret, ajo qe nuk ju le te vazhdoni perpara eshte se ne shqiptaret mendojme shume per te tjeret. Jeta eshte e jotja ,pastaj e te tjereve. Te qenurit mire per boten,nuk mund te jesh pa qene mire per veten. Ne e rrisim njeriun drejt sakrifikimit per veten,beje se ben mire,beje sepse duhet….Por jo bota shkon drejt talentit,dhe shkelqimit te individit, kur e gjen cfare te ben mire ty,atehere mund te japesh shkelqim per boten.
Cfare do mendojne te tjeret?
Te tjeret mendojne dicka qe ju ja keni servirur por mjaft mos e beni me , bota le te mendoje cte doje, per sa kohe ju jeni ne rregull me veten tuaj. Bota nuk eshte me e mire sesa ju, e ju nuk jeni ne gare me askend pervec se me veten tuaj, qe te jeni versioni me i mire i vetes. Ju duhet te jeni lider te vetes tuaj, duke folur me modelin tuaj .Pas disiplines duhet ta stertvitni mire durimin tuaj, punet e dites tuaj ,pasi te krijoni nje axhende ti respektoni me perpikmeri . Duhet te hiqni komplekset, te jetoni thjeshte ,vetem ju me modestine tuaj duke hapur vetem mendjen.Gjerat qe dikur ju kane bere pershtypje tani nuk do tju bejne me. Ju djeme te rinj jetoni te lire ashtu sic jeni pa i rene ne sy nje vajze qe e pelqeni me mashtrime dhe nje jete qe nuk eshte e juaja pasi kjo eshte ne demin tuaj. Askush nuk do tju doje per ate qe nuk jeni, por per ate qe ju jeni , ju e doni veten kur e pranoni veten. Te kesh nje partner do te thote ta mbeshtesni njeri tjetrin dhe jo ta paragjykoni, ta nxisni per tu bere nje qytetar dhe njeri me i mire per boten se bashku. Cdo gje ka vlera te perkohshme, vetem e verteta eshte e perjetshme. Marreveshja me e mire qe mund te kesh me njeriun qe do eshte e verteta te jete gjithmone ne mesin tuaj.
Jeta eshte si nje gote gjysem bosh ose gjysem plote, qe duhet mbushur vazhdimisht nga pak, prandaj ju hidhni hapin tjeter krijoni rastin tuaj. Eshte koha juaj te nderrmerrni hapat per te cilet keni punuar me veten tuaj deri tani. Sa perfekt jeni ju ? Imperfeksionet tuaja formojne unitetin tuaj, por mos i ngaterroni gjerat, ju duhet ta doni veten tuaj te parin por jo te dashuroheni me gabimet qe beni.Asnjerit nuk i eshte thene qe duhet te jet perfekt, madje perfeksioni eshte nje perceptim i mendjes,ku gjithmone le mangesi ne imagjinate sic le e kuqja kur ju thuhet mendo per nje molle te kuqe, asnjehere nuk eshte e kuqja e njejte ne imagjinaten e secilit. Ju nuk duhet te jeni perfekt,por tentativat tuaja per tu permiresuar nuk duher te ndalin asnjehere. Ne te vertete ne rrugetimin e jetes asgje nuk e ka nje fund , pervec vdekjes,cdo gje tjeter eshte shkak pasoje i njeriut.
Vetekontrolli ,ti mund te besh dicka vetem nese beson se mundesh, duke kontrolluar entuziazmin. Ti tani i ke idete e tua te qarta, dhe njeriu qe e di cfare do ne jete shkon shume perpara per ta arritur .

Të fundit