spot_img

Artikuj të ngjashëm

Transformimi i Vetvetes

Një punë që nuk na kënaq, një qytet që na rri “ngushtë”, ose një histori dashurie që përfundoi keq: ka shumë arsye që na bëjnë të themi “mjaft, dua të ndryshoj”. Ne duam të eksperimentojmë gjëra të ndryshme, më të lira, jetësore. Por ndryshimi i zakoneve tona nuk është i lehtë, shpesh ne nuk dimë se nga t’ia fillojmë. Transformimi i vetvetes në mënyrë radikale nuk është i mundur, dhe mbase jo edhe i dëshirueshëm. Duhet filluar më mirë nga gjërat e vogla, nga ndryshimet lehtësisht brenda mundësive tona, të cilat sidoqoftë do të na japin një ndjenjë të përtëritjes së përgjithshme dhe revolucionit të brendshëm.

 

  1. Nëse zakonisht priren të bëni gjithçka me nxitim, filloni të zgjoheni herët: shikoni lindjen e diellit, merrni disa minuta për të medituar dhe për të përfytyruar ditën tuaj, dhe më pas vishni atletet e gjimnastikës: është koha të dilni për vrap. Pas një lëvizjeje të vogël, do të ndjeheni më të motivuar të përballeni me pjesën tjetër të ditës.

 

  1. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por shumë shpesh ai anashkalohet. Në vend që të pini një kafe dhe të hani një biskotë me çantën dhe çelësat në duar, uluni për një moment. Një kos natyral, një përzierje e frutave të freskëta të stinës, drithëra dhe një çaj jeshil do t’ju japin energjinë që ju nevojitet për të shkuar në punë me një frymë tjetër dhe me një buzëqeshje në fytyrën tuaj, ndërsa ju lënë me një ndjesi të mirë. Ndonjë mëngjes mund t’i lejosh vetes të hash në një bar: zgjidhni një vend që ju frymëzon dhe ju bën të ndjeheni mirë.

 

 

  1. Dëshira për ndryshim mund të përkojë me një moment në të cilin shikimi në pasqyrë bëhet vuajtje. Nëse jeni të lodhur nga imazhi juaj, kujdesuni për pamjen tuaj estetike. Për shembull, jepini një prerje flokëve. Mbajtja e flokëve të gjatë në rregull është stresuese. Flokët e shkurtër janë shumë më praktikë dhe më të butë. Rezultati në shikim të parë mund të përfaqësojë një tronditje të vogël, por do të jetë e mjaftueshme që të njiheni me pamjen tuaj të re, për t’u befasuar dhe qënë entuziastë. Një ide tjetër? Për të ndryshuar fytyrën tuaj në një mënyrë krejtësisht të natyrshme, zgjidhni një make-up tjetër. Me hije më të forta, si vajzë, ujë dhe sapun: ju mund të zbuloni një sensualitet që nuk mendonit se e kishit. Ndonjëherë një buzëkuq i këndshëm është i mjaftueshëm për t’u ndjerë menjëherë ndryshe, më bukur.

 

  1. Ju ndodh ndonjëherë të kuptoni që shoqëria me të cilën rrini rregullisht i kontribuon në pakënaqësitë tuaja personale. Nëse miqësitë tuaja duken joshëse, shikoni përreth dhe bëni njohje të tjera. Nxitja e jetës suaj sociale është e rëndësishme. Ju mund të takoni njerëz interesantë, të cilët e kuptojnë gjendjen tuaj dhe të cilët janë në gjendje t’ju pasurojnë më shumë sesa një mik i vjetër, me të cilin mendoni se nuk keni më asgjë të përbashkët.

 

 

  1. Një këshillë e fundit: nëse keni lënë pas dore një pasion, kthehuni te kultivimi i tij. Organizoni kohën tuaj të lirë në mënyrë që të mund të gjeni një orë në ditë për veten tuaj. Lexoni një libër, bëni joga, bëni një kurs gjuhësor ose mësoni të luani një instrument. Ajo që ka rëndësi është se ai moment është i juaji dhe ju bën të lumtur.

 

Previous article
Next article

Të fundit