spot_img

Artikuj të ngjashëm

Sa energjik ndiheni

Sa energjik ndiheni është një faktor i rëndësishëm në produktivitetin dhe humorin tuaj të përgjithshëm. Sidoqoftë, ajo që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë është se energjia nuk është vetëm diçka që shfaqet rastësisht. Energjia gjenerohet. Ajo gjenerohet përmes veprimeve dhe zakoneve të caktuara – dhe shumica janë shumë më të lehta sesa mendojmë. Prandaj, në këtë artikull, ne do të ndajmë 6 këshilla super të thjeshta që për më shumë energji gjatë ditës.

 

  1. Filloni ditën me lëvizje

Mënyra më efektive për të hequr qafe atë ndjenjë të ngadaltë që e marrim pas gjumit – pa mbidozë në kafe – është të bëjmë një mini-ushtrim në mëngjes. Për të qenë të qartë, kjo nuk është një stërvitje e plotë. Në total, të duhen rreth shtatë minuta për të përfunduar këtë rutinë të vogël stërvitjeje. Qëllimi nuk është të bësh stërvitje të plotë, por të ndiheni më të zgjuar, të mprehtë dhe me energji. Qëllimi është të heqim qafe këtë ndjenjë të përgjumur, të ngadaltë në mëngjes. Mos harroni, ndjenja e energjisë nuk vjen rastësisht, por duhet të gjenerohet. Dhe ushtrimi – sado i shkurtër – është një nga mënyrat më të mira për ta gjeneruar atë.

 

  1. Merrni rreze dielli dhe ajër të pastër

Marrja e rrezeve të diellit dhe ajrit të pastër bën mrekulli për shëndetin, gjendjen shpirtërore dhe nivelin e energjisë. Për mijëra vjet, pjesën më të madhe të kohës e kalonim jashtë. Prandaj, nga një perspektivë evolucionare, trupi ynë është krijuar për të lulëzuar duke qenë jashtë. Megjithatë, në ditët e sotme, hulumtimet kanë treguar se njerëzit kalojnë një pjesë shumë të mirë të jetës së tyre brenda. Marrja e rrezeve të diellit ditore ndihmon orën e brendshme të trupit tuaj të qëndrojë i rregulluar, gjë që ju ndihmon të ndiheni më me energji.

 

  1. Qëndroni të hidratuar

Pirja e mjaftueshme e ujit është thelbësore për t’u ndjerë me energji. Në të vërtetë, shumica e njerëzve i kalojnë ditët e tyre në një gjendje të vazhdueshme dehidrimi – duke kufizuar nivelin e tyre të energjisë dhe performancën. Me pak fjalë, mos pirja e mjaftueshme e ujit çon në prodhimin më të ulët të energjisë për trupin dhe trurin, duke ju lënë të ndiheni të mjegullt dhe të lodhur. Kjo çon në nivele më të ulëta të energjisë dhe ulje të produktivitetit.

  1. Jepni përparësi gjumit tuaj

Studimet kanë treguar se një në tre të rritur nuk bën gjumë të mjaftueshëm dhe me cilësi të lartë. Kjo është kryesisht për shkak të stresit, zakoneve të jetesës dhe shpërqendrimeve (si mediat sociale dhe Netflix) që na mbajnë natën vonë. Sidoqoftë, ju duhen 7-8 orë gjumë me cilësi të lartë çdo natë për të pushuar plotësisht trupin dhe trurin tuaj. Kur jeni të pushuar mirë, keni shumë më shumë energji gjatë gjithë ditës. Shumë besojnë se për të qenë më produktivë, ata duhet të sakrifikojnë gjumin e tyre. Në realitet, megjithatë, e kundërta është e vërtetë. Një gjumë i mirë është themeli i një dite shumë produktive.

 

  1. Bëni pushime të rregullta

Për të pasur energji afatgjatë gjatë gjithë ditës, duhet të bëni pushime të rregullta në mënyrë që të lejoni që truri juaj të rimbushë furnizimin e tij të energjisë. Nëse vazhdoni të punoni për orë me radhë pa pushuar, do të përjetoni një përplasje të energjisë. Të menduarit, zgjidhja e problemeve dhe përpunimi i të dhënave është e gjitha punë e vështirë për trurin. Është e ngjashme me mënyrën se si vrapimi është punë e vështirë për trupin. Ju nuk mund të prisni të vazhdoni të ‘vraponi’ për tërë ditën dhe të mos keni një përplasje të energjisë. Bërja e disa pushimeve gjatë ditës tuaj të punës me të vërtetë bën mrekulli. Me fjalë të tjera, do të ndiheni më energjik pasi të bëni një pushim, gjë që ju ndihmon të punoni me fokus më të mirë dhe mendim më të qartë.

 

  1. Shmangni shumë sheqer dhe kafeinë

Fatkeqësisht, shumica e njerëzve janë mbërthyer në një cikël të konsumimit të sheqerit / kafeinës. Për shembull, për të fituar energji, ata pinë një filxhan kafe në mëngjes. Pastaj, pas dy orësh, rritja e energjisë është konsumuar, kështu që ata marrin një filxhan kafe tjetër. Përsëri, pas disa orësh, efektet janë konsumuar, kështu që konsumojnë një filxhan tjetër kafe. Ky cikël përsëritet aq shpesh sa sasia e kafeinës së konsumuar ndikon negativisht në cilësinë e gjumit të tyre. Kjo, nga ana tjetër, rezulton në rritjen e sasisë së kafesë së pirë mëngjesin tjetër për t’u përpjekur me dëshpërim të ndiheni energjik. Është një cikël. Kufizojeni konsumin e kafesë deri në 2 filxhanë në ditë dhe mundohuni që të mos pini më kafe pas orës 2 të pasdites. Do jua përmirësojë gjumin dhe do rrisë tolerancën ndaj kafeinës.

 

Të fundit