HomeProgrami i edukimitSjelljet delikuenteShenjat që tregojnë se nuk po lëvizni sa duhet
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Shenjat që tregojnë se nuk po lëvizni sa duhet

Sot planifikojmë të punojmë pak më gjatë në zyrë, nesër kemi në plan të ndjekim një serial në Netflix, jemi shumë dembelë për të bërë pazar, kështu që porosisim ushqim në internet. Me të gjithë këto mjete moderne, ne bëhemi jo aktivë dhe e kalojmë pjesën më të madhe të ditës ulur. Nuk është për t’u habitur që trupat tanë fillojnë të na sinjalizojnë se është koha të kujdesemi për veten.

 

 

“Bright Side” bën deshifrimin e sinjaleve të trupit në përpjekje për ta bërë jetën pak më të lehtë dhe më të shëndetshme.

 

  1. Sytë tuaj janë të fryrë

Sytë e fryrë shfaqen për shkak të periudhave të zgjatura të qëndrimit në një  pozicion horizontal. Pra, fjetja nuk është aq e padëmshme. Yoga mendohet të jetë zgjidhja më e mirë. Sapo të filloni të përfshini disa lëvizje në rutinën tuaj të përditshme, sytë e fryrë nuk do të jenë më një problem.

 

  1. Kapsllëku

Ushtrimet janë të rëndësishme për lëvizjet e rregullta të zorrëve. Nëse pjesën më të madhe të kohës e kaloni ulur, duhet më shumë kohë që ushqimi të  lëvizë nëpër zorrën tuaj të trashë. Si pasojë, sasia e ujit që trupi thith nga jashtëqitja është e kufizuar, gjë që shkakton kapsllëk. Lëvizja rregullisht përmirëson efikasitetin e traktit tuaj tretës. Edhe një shtrirje e thjeshtë 5 minutëshe disa herë në ditë mund të parandalojë kapsllëkun.

 

  1. Harroni shpesh

Një studim zbuloi se njerëzit që kanë një stil jetese të dobët tregojnë ndryshime strukturore në tru, në zonën e lobit temporal medial. Ky lob është përgjegjës për aftësinë tonë për të memorizuar gjërat. Ushtrimet fizike mund të rrisin kujtesën.

 

  1. Gjunjët ju dhembin

Lëvizja është sekreti për lirimin e nyjeve. Ushtrimet fizike mund të lehtësojnë artritin dhe simptomat e artrozës, veçanërisht ushtrime aerobike me ndikim të ulët. Pacientët me dhimbje kronike të gjurit këshillohen t’i nënshtrohen një programi ushtrimesh. Duke punuar rregullisht, muskujt tuaj forcohen dhe bëhen më fleksibël.

 

  1. Keni dëshirë të konsumoni vetëm ëmbëlsira

Aktiviteti fizik lufton në mënyrë të përsosur dëshirat për ushqime të ëmbla. Ajo rrit energjinë tuaj dhe çliron endorfinë, që inkurajon lumturinë e përgjithshme. Nga ana tjetër, hormonet e lumtura ulin ndjeshëm dëshirën për sheqer. Të bësh mjaft lëvizje gjatë ditës, mban larg depresionin.

 

Të fundit