HomeBotimeHulumtimeTë punuarit nga shtëpia
spot_img

Artikuj të ngjashëm

Të punuarit nga shtëpia

Në kushtet e pandemisë dhe distancës sociale, të punuarit nga shtëpia u pa si një zgjidhje afatshkurtër, ndonëse ka potencialin që të jetë një praktikë afatgjate për shumë industri. Sidoqoftë, duket se puna në shtëpi saktësisht në shtrat ka rreziqe.

 

Thënë kjo, nëse nuk krijoni një hapësirë më vete në shtëpi, por i kaloni ditët duke qëndruar në shtrat me laptop, ka gjasa që të përballeni me disa probleme.

 

Së pari, krijoni çrregullime te modelet e gjumit. “Kur punoni atje ku flini, mendja fillon edhe e lidh atë hapësirë me aktivitetin dhe jo me pushimit,” tha për Bright Side ekspertja e gjumit dhe profesoreshë e neurologjisë, Rachel Salas. Përdorimi i pajisjeve elektronike nga shtrati gjithashtu mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Ekspozimi ndaj dritës blu gjatë natës ndalon sekretimin e melatoninës, e njohur ndryshe si hormoni i gjumit që ndikon në orën natyrale të trupit tonë.

Së dyti, ndikon te produktiviteti. Një studim vuri në dukje se 72% e të anketuarve amerikanë pranuan të punonin nga shtrati dhe këta njerëz kishin më shumë të ngjarë të përjetonin probleme me gjumin për shkak të ankthit dhe stresit. Pikërisht kjo cilësi e keqe e gjumit mund të rrezikojë energjinë dhe produktivitetin, sidomos nëse dhoma ka dritë të zbehtë.

Së treti, puna nga shtrati ju prish mënyrën si qëndroni. Shtrirja e dyshekut dhe sipërfaqja e butë inkurajojnë një pozicion të prerë ose të shtrirë. Me kalimin e kohës, kjo sjellje e qëndrueshme do të shkaktojë dhimbje trupi, posaçërisht në qafë dhe shpinë.

Së katërti, mund të ndikojë në marrëdhënien tuaj me partnerin/en. Të punuarit nga shtrati teksa ai/ajo gjendet aty me ju mund të bëjë që partner/ja të ndihet i/e injoruar.

 

Previous article
Next article

Të fundit